PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-01-31 12:09

ASTOR: Robot Kawasaki do obsługi prasy w Hucie Szkła w Jaśle S.A.

autor: Bogdan Mrozek, Prezes Zarządu Huty Szkła w Jaśle S.A.

Huta Szkła w Jaśle S.A. jest polską firmą specjalizującą się w produkcji szkła prasowanego technicznego i gospodarczego, założoną w 1924 roku. Jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych w świecie zakładów wytwarzających szkło płaskie barwione w masie metodą ręcznego formowania.

Wyroby produkowane przez Hutę Szkła w Jaśle, ze względu na szeroki asortyment, nowoczesne wzornictwo i bogatą kolorystykę, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym (szyby reflektorowe), elektrycznym (klosze oświetleniowe do lamp) oraz jako elementy wyposażenia gospodarstw domowych (salaterki, doniczki, itp.).

Firma z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością, o czym świadczy kontrastowy obraz zakładu, gdzie ręcznie wytwarza się szkło płaskie barwione i produkuje duże serie produktów z wykorzystaniem najnowocześniejszych maszyn.

Jedną z takich maszyn jest 6-stanowiskowa prasa Putsch-Meniconi obsługiwana przez robota Kawasaki FS045N. Uruchomienie zrobotyzowanej produkcji nastąpiło w październiku 2008 roku i spowodowało znaczący wzrost wydajności.

Technologia produkcji polega na odwzorowaniu z płynnego szkła kształtu wewnętrznego od wytłocznika, oraz zewnętrznego od formy metodą prasowania. W zależności od rodzaju wyrobu robot Kawasaki (zakończony studzoną płynem lancą oraz gałką ceramiczną) nabiera porcję szkła z otworu agregatu szklarskiego.

Robot Kawasaki zastąpił człowieka przy operacji podawania szkła. Panujące w zakładzie trudne warunki pracy - wysoka temperatura (wynosząca przy lancy robota ponad 1000 st.C) oraz zapylenie powietrza nie wpływają na efektywność pracy robota, który dodatkowo został wyposażony w komplet osłon termicznych.

[...]

...czytaj więcej w Biuletynie Automatyki nr 66

Zobacz filmik obrazujący pracę robota FS045N w Hucie Szkła w Jaśle.

_____________________________________________________________________________

Firma ASTOR jest autoryzowanym dystrybutorem robotów przemysłowych KAWASAKI od 2007 roku. ASTOR oferuje 4 główne serie robotów Kawasaki, przeznaczone do konkretnych zadań, między innymi do paletyzacji, malowania, przenoszenia materiałów, pakowania oraz obsługi maszyn. Roboty doskonale sprawdzają się również w mechanicznym montażu, jak i też w precyzyjnym spawaniu łukowym czy cięciu laserowym, przy użyciu strumienia wody, etykietowaniu i zgrzewaniu.

Firma ASTOR oferuje komplet szkoleń z zakresu robotów przemysłowych Kawasaki. Zakres informacji przekazywanych na szkoleniach obejmuje wszystkie etapy pracy z robotem. Zdobyta wiedza umożliwia świadomy i optymalny dobór robota do konkretnego zadania, wykonanie projektu stanowiska oraz symulację pracy robota w programie PC-Roset, programowanie i obsługę robota oraz utrzymanie ruchu. Szeroki zakres wiedzy, którą chcemy Państwu przekazać, został podzielony - przygotowano szczegółowe szkolenia z poszczególnych dziedzin. Szczegóły dostępne na stronie http://www.akademia.astor.com.pl/

Źródło: ASTOR, Biuletyn Automatyki nr 66, http://www.astor.com.pl/biuletyn-automatyki/