PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-03-01 09:58

ABB Robotics - Paletyzacja w fabryce Strauss Cafe Poland

Grupa Strauss to jeden z czołowych producentów kawy na świecie. Strauss Cafe Poland należąca do tej grupy - jako producent znajdujący się w czołówce palarni kawy w Polsce - wytwarza rocznie 20 000 ton kawy, sprzedając ją pod różnymi markami.

Strauss Cafe Poland od wielu lat inwestuje w najnowsze osiągnięcia techniki umożliwiające zaspokojenie potrzeb i wymagań produkcyjnych. Jednym z wyzwań, jakie stanęło przed firmą Strauss, było stworzenie automatycznego systemu paletyzacji przystosowanego do obsługi kilkudziesięciu typów produktów. Najlepsze rozwiązanie, które sprostało wszystkim wymaganiom zaproponował FlexLink.

"Decydując się na współpracę z FlexLink wiedzieliśmy, że firma ta posiada duże doświadczenie w realizacji niestandardowych projektów - powiedział Krzysztof Weber, Kierownik Działu Technicznego w Strauss Cafe Poland. "Jesteśmy jednym z największych producentów kawy w Polsce, współpracujemy tylko ze sprawdzonymi dostawcami, a takim właśnie jest FlexLink" - dodał.

Celem projektu realizowanego przez FlexLink było osiągniecie sumarycznej wydajności paletyzacji w ilości około 60 kartonów na minutę, przy jednoczesnej obsłudze do 50 palet na godzinę.

Zespół projektowy FlexLink opracował i dostarczył rozwiązanie "pod klucz" (transport produktów, roboty przemysłowe, dystrybucja palet wraz z integracją automatycznej owijarki i etykieciarki do palet). Całość systemu zarządzana jest za pomocą oprogramowania SCADA zintegrowanego z urządzeniami wykonawczymi oraz oprogramowaniem SAP, umożliwiając automatyczne generowanie na etykiecie miejsc magazynowych dla palet pełnych wraz z raportowaniem produkcji.

"Dokonując wyboru poddostawcy i typu manipulatora kierujemy się parametrami takimi jak wysoka prędkość, udźwig oraz zasięg roboczy. Jako nieliczni z integratorów systemów zrobotyzowanych przy wyborze poddostawcy dodatkowo uwzględniamy kryteria jakości produktu, wielkości produkcji jak i obecność lokalnego wyspecjalizowanego serwisu. Kryteria te pozwalają na zachowanie ciągłości produkcji i niezawodności systemu, na czym nam i naszym Klientom najbardziej zależy. Wszystkie te parametry i kryteria spełniają roboty ABB, które zastosowaliśmy w ponad 50 aplikacjach, instalując ponad 100 manipulatorów firmy ABB" - powiedział Robert Jastrzębski, Robotics Manager FlexLink Systems Polska.

_____________________________________________________________________________

WSPÓŁPRACA Z KLUCZOWYMI PARTNERAMI

Robotyka ABB od wielu lat współpracuje z doświadczonymi Integratorami Systemów Robotyki. Jednym z kluczowych partnerów ABB jest firma FlexLink dostarczająca kompleksowe rozwiązania Klientom m. in. z sektora F&B. Współpraca firm ABB oraz FlexLink zaowocowała wieloma zaawansowanymi technicznie projektami, w tym w zrobotyzowanym pakowaniu, Pick&Place i paletyzacji.

"Zaawansowanie techniczne naszych produktów a także specjalistyczna wiedza z zakresu aplikacji zrobotyzowanych wymaga od Integratora Systemów Zrobotyzowanych najwyższych kompetencji, wiedzy oraz wzorowego prowadzenia projektów. Wieloletnia współpraca z firmą FlexLink upewnia nas w przekonaniu, że jest to firma, która posiada szeroką wiedzę o naszych produktach oraz zapewniająca Klientom najwyższą jakość rozwiązań" - mówi Michał Ochmański, Kierownik Sprzedaży i Marketingu ABB.

ABB jest dostawcą szerokiej grupy rozwiązań dla stanowisk zrobotyzowanych w tym kompleksowej oferty dla pakowania i paletyzacji. W Polsce działa także Centrum Pakowania i Paletyzacji wspierające Partnerów ABB w realizacji skomplikowanych instalacji. Oferta ABB dla pakowania i paletyzacji obejmuje specjalne roboty paletyzujące, pakujące oraz oprogramowanie PC i systemy wizyjne. W każdej z tych aplikacji można znaleźć "mechanicznych specjalistów" - w paletyzacji roboty serii IRB 660, o wysokiej sztywności i dużym udźwigu, w pakowaniu superszybkie roboty FlexPicker serii IRB 360, a także cały szereg uniwersalnych robotów 6-osiowych o udźwigach od 3 do 500kg i zasięgach od 58cm do 3,9m. Całość oferty dopełnia specjalistyczne oprogramowanie wspomagające paletyzację - PickMaster 5 oraz specjalistyczne systemy wizyjne PickMaster 3.

_____________________________________________________________________________

ROBOT PALETYZUJĄCY ABB IRB 660

Czteroosiowy robot paletyzujący ABB IRB 660 ma sprawdzoną, sztywną konstrukcję. W zależności od wersji posiada udźwig 180 kg lub 250 kg oraz zasięg 3,15 m. Dzięki bardzo szybkim napędom może obsługiwać nawet 5 linii podających produkty, paletyzując na jedną lub więcej palet. Specjalistyczne oprogramowanie PickMaster 5 umożliwia wykonanie całego programu paletyzacji na ekranie komputera PC i to wszystko bez konieczności stałego połączenia komputera PC z kontrolerem robota!

Dzięki połączeniu specjalizowanego robota IRB 660 (patrz zdjęcie pod artykułem) oraz oprogramowania PickMaster 5 wykonanie kompletnego programu paletyzacji ogranicza się do podania wymiarów produktu i zadeklarowania liczby warstw na palecie.

_____________________________________________________________________________

ABB ma za sobą ponad 35 lat doświadczeń w branży robotyki przemysłowej, posiada szeroką gamę produktów robotyki pracujących w największych zakładach produkcyjnych na świecie. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy elektryczny robot przemysłowy na świecie został opracowany właśnie przez ABB. Produkty ABB dzięki znacznemu skróceniu czasu cykli, stale wysokiej jakości oraz coraz większej elastyczności, przyczyniły się do sukcesu w wielu branżach przemysłu.

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel: +48 32 790 92 63
kom: +48 691 510 972
fax: +48 32 790 92 00
http://www.abb.pl/robotics

ABB Robotyka | YouTube ABB Robotics Channel
_____________________________________________________________________________

Artykuł ukazał się w czasopiśmie branżowym Ważenie Dozowanie Pakowanie nr 01/2011.
Informacje o aktualnym numerze znajdą Państwo na stronie http://www.wdp.com.pl.

Czasopismo WDP wydawane jest z myślą o czytelnikach zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką ważenia w procesach przemysłowych, dozowania oraz pakowania. Na łamach tego periodyku znajdą Państwo ciekawe artykuły naukowe i techniczne opisujące systemy ważąco-dozujące, maszyny i urządzenia pakujące oraz ich zastosowanie m.in. w takich gałęziach przemysłu, jak: przemysł farmaceutyczny, spożywczy, rozlewniczy, kosmetyczny, chemii gospodarczej i inne. Pismo adresowane jest do grupy fachowców w tych dziedzinach. Zawiera nowości i porady techniczne, prezentuje nowatorskie rozwiązania technologiczne, jak również ich aplikacje w przemyśle.

Źródło: ABB Robotics / Ważenie Dozowanie Pakowanie nr 01/2011