PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-03-07 15:00

ABB Robotics - Zrobotyzowany system paletyzacji ABB w fabryce mebli Swedwood Lubawa

Grupa Swedwood to jeden z czołowych producentów mebli na świecie. Należący do Grupy Swedwood zakład w Lubawie wytwarza rocznie produkcję o wartości ponad 600 mln PLN, z czego głównym produktem są ramy łóżek Malm.

Fabryka Swedwood w Lubawie od wielu lat inwestuje w najnowsze osiągnięcia techniki umożliwiające zaspokojenie potrzeb i wymagań produkcyjnych. Jednym z wielu wyzwań, jakie stanęło przed firmą Swedwood, było stworzenie automatycznego systemu paletyzacji przystosowanego do obsługi dwóch linii produkujących komponenty meblowe. Najlepsze rozwiązanie, które sprostało wszystkim wymaganiom zaproponowała firma ABB.

"Decydując się na współpracę z ABB wiedzieliśmy, że firma ta posiada duże doświadczenie w realizacji projektów paletyzacji - powiedział Piotr Szwarc. Jesteśmy jednym z największych producentów łóżek na Świecie, współpracujemy tylko ze sprawdzonymi dostawcami, a takim właśnie jest firma ABB".

Celem ABB było stworzenie kompletnego systemu paletyzującego produkty z dwóch linii produkujących komponenty meblowe. Wydajność systemu to 7,5s na karton, z każdej linii. Robot układa kartony na paletach Ikea o wymiarach 800x2000x150mm. Kartony są zabezpieczone przekładką kładzioną na spód palety, a następnie dwukrotnie przekładane w trakcie układania kartonów na palecie. Całkowita ilość kartonów to 32 kartony: 4 na warstwie, 8 warstw. Po zakończeniu paletyzacji nie wymaga się przekładki na górną warstwę kartonów. System jest zasilany kartonami ze spakowanym komponentem meblowym, z dwóch linii produkcyjnych, przy czym na każdej z nich może być produkowany inny rodzaj komponentu. Kartony mają jeden format o wymiarach 200x200x2000mm oraz wagę do 30kg. Prędkość przenośnika taśmowego zasilającego celę to 15m/min. Maszyna skleja 6 komponentów na minutę.

Paletyzacja odbywa się na dwa miejsca odkładcze, po jednym na podłączoną do systemu linię. Cela jest wyposażona w miejsce składowania i poboru przekładek oraz pustych palet.

Konstrukcja celi to efektywne ekonomicznie rozwiązanie. Wysoka jakość wykonania, oraz krótki czas uruchomienia stawiają ten produkt w czołówce tego typu rozwiązań. Dzięki prostemu oprogramowaniu i dostępności profesjonalnego wsparcia technicznego, przeszkolenie operatorów odbywa się bardzo szybko, co pozwala zaoszczędzić cenny czas do pełnego uruchomienia produkcji.

"Współpraca z grupą Swedwood to jeden z naszych strategicznych celów na rynku polskim. Od początku naszej współpracy stawialiśmy sobie za cel wykonanie aplikacji o najwyższej jakości. W projekcie każdej linii dla firmy Swedwood stawiamy na sprawdzone rozwiązania oparte o nasze roboty przemysłowe dedykowane do specjalistycznych zadań, m. in. pakowania i paletyzacji. Dokonując wyboru typu manipulatora kierujemy się parametrami takimi jak wysoka prędkość, udźwig oraz zasięg roboczy. Przy integracji systemów zrobotyzowanych opartych na robotach własnej marki - ABB, uwzględniamy także kryteria wielkości produkcji. Wartym podkreślenia jest fakt posiadania wyspecjalizowanego lokalnego serwisu w Polsce. Kryteria te pozwalają na zachowanie ciągłości produkcji i niezawodności systemu, na czym nam i naszym Klientom zależy najbardziej - mówi Jakub Pawlak, Specjalista ds. Sprzedaży produktów robotyki ABB dla grupy Swedwood w Polsce.

_____________________________________________________________________________

ABB ma za sobą ponad 35 lat doświadczeń w branży robotyki przemysłowej, posiada szeroką gamę produktów robotyki pracujących w największych zakładach produkcyjnych na świecie. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy elektryczny robot przemysłowy na świecie został opracowany właśnie przez ABB. Produkty ABB dzięki znacznemu skróceniu czasu cykli, stale wysokiej jakości oraz coraz większej elastyczności, przyczyniły się do sukcesu w wielu branżach przemysłu.

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel: +48 32 790 92 63
kom: +48 691 510 972
fax: +48 32 790 92 00
http://www.abb.pl/robotics

ABB Robotyka | YouTube ABB Robotics Channel

Źródło: ABB Robotics; http://www.abb.pl/robotics