PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-03-10 08:44

FANUC Robotics: Robot FANUC przenosi gorące PVC w aplikacji obsługi wtryskarek i paletyzacji wyprasek

Ecotile, brytyjski producent płytek podłogowych z PVC, montowanych bezklejowo, w pełni zautomatyzował swój proces produkcyjny przy pomocy jednego robota FANUC współpracującego z dwiema wtryskarkami Sumitomo DEMAG. Dzięki zaawansowanemu chwytakowi opracowanemu przez integratora, przedsiębiorstwu Ecotile udało się wyeliminować problemy z przenoszeniem elastycznego PVC.

Dwa lata temu firma Ecotile podjęła decyzję o rozpoczęciu produkcji płytek, który to produkt wcześniej importowała. Wysoki kurs euro, mała elastyczność importowanego asortymentu pod względem designu i kolorystyki oraz chęć większej kontroli nad jakością produktów i marżą - te czynniki przyspieszyły decyzję o rozpoczęciu produkcji w Wielkiej Brytanii.

Nowy zakład produkcyjny został uruchomiony po 12 miesiącach. W początkowym okresie wyładowywaniem wyprasek z 500-tonowych wtryskarek zajmowali się pracownicy. "Od samego początku planowaliśmy pełną automatyzację. Kiedy zapadła decyzja, do automatyzacji obsługi wtryskarek wybraliśmy integratora współpracującego z FANUC Robotics" - wyjaśnia Kierownik Operacyjny Ecotile, Michael Ollivere.

Robot FANUC M-710iC, zamontowany na siódmej osi, otrzymał zadanie przenoszenia wyprasek przez cały proces - z wtryskarki na paletę. Sposób wyjmowania z wtryskarki płytki o temperaturze 63st.C. i jej dalszego przenoszenia był kluczowy dla projektu chwytaka robota, a tym samym dla sukcesu całej aplikacji.

Wieloletnie doświadczenie integratora w branży tworzyw sztucznych sprawdziło się na etapie projektu chwytaka. Zbyt duże podciśnienie sprawiłoby, że na płytkach pojawiałyby się ślady. Dlatego też chwytak został zaprojektowany w taki sposób, by przytrzymywać zewnętrzne krawędzie płytki będącej jeszcze we wtryskarce.

Gdy chwytak lokalizuje wypraskę płytki, przenosi ją do stanowiska usuwania nadlewów wtryskowych, a później umieszcza w systemie chłodzącym. Proces jest powtarzany na żądanie z drugą prasą. Po ustalonym okresie chłodzenia, robot używa chwytaka, aby podnieść płytkę i przenieść ją do jednego z dwóch stanowisk paletyzacji. Chwytak wykonuje także dodatkowe zadanie umieszczania przekładki tekturowej między warstwami płytek.
Każde stanowisko paletyzacji jest odizolowane od linii produkcyjnej, tak aby ułatwić usunięcie zapełnionych palet bez potrzeby przestoju na linii produkcyjnej.

"Podsumowując, automatyzacja za pośrednictwem wdrożonej celi produkcyjnej przyniosła wiele korzyści firmie Ecotile i jej klientom" - wyjaśnia Michael Ollivere. "Dzięki robotowi FANUC możemy teraz obsługiwać dowolne partie jakiegokolwiek rozmiaru, koloru i wyglądu przy zachowaniu stałej, wysokiej jakości produktów. System ma czas cyklu 60 sekund i działa przez całą dobę 5 dni w tygodniu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy uruchomić system bez obsługi operatorów w trybie nocnym przez weekend" - dodaje.

"Kiedy zaczynaliśmy projekt, byliśmy świadomi, na bazie poprzednich doświadczeń, że automatyzacja rzadko kiedy przebiega bez najmniejszych problemów, ale jednak osiąga się zamierzone cele. Z tego powodu postawiliśmy na sprawdzonego integratora i niezawodne roboty FANUC, dzięki czemu od pierwszego dnia mieliśmy zaufanie do współpracujących przy tym projekcie firm i pewność, że robotyzacja zakończy się sukcesem" - podsumowuje Michael Ollivere.


Więcej informacji udziela:

Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: GrohsK@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

____________________________________________________________________________

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych ponad 210.000 robotów FANUC.

Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Źródło: Źródło: FANUC Robotics UK, http://www.fanucrobotics.co.uk; tłumaczenie: Joanna Kowalkowska, Robotyka.com; zdjęcia dzięki uprzejmości/pictures courtesy of Angela Ridley, FANUC Robotics UK