PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-03-28 10:22

FANUC Robotics i Wikpol: Linia paletyzacji kartonów z robotem przemysłowym FANUC M-410iB

Co zrobić, gdy pakujemy i paletyzujemy dużą liczbę różnorodnych i ciężkich produktów? Zastosować zrobotyzowaną linię. Jeszcze lepiej, gdy linia ta współpracuje z zakładowym systemem planowania i zarządzania produkcją.

Taką zrobotyzowaną linię zaprojektowała i uruchomiła niedawno w Lublinie firma inżynierska Wikpol Sp. z o.o. Linia ta obsługuje klienta z branży farmaceutycznej.

Cały proces, począwszy od formowania kartonów i podawania ulotek informacyjnych poprzez pakowanie wyrobów do kartonów, ich zamykanie, zaklejanie i etykietowanie po paletyzowanie i przygotowanie do spedycji logistycznej, został połączony w jeden zautomatyzowany ciąg technologiczny składający się z 84 różnych urządzeń. Ponieważ pakowane na linii wyroby, w zależności od wielkości i kraju przeznaczenia, posiadają różną i niepowtarzalną identyfikację,
linia musi umieć rozróżniać w sumie ok. 100 różnych pakowanych pozycji.

Dodatkowym ważnym wymogiem wynikającym ze specyfiki przemysłu farmaceutycznego jest zapewnienie możliwości walidacji linii przed każdą nową serią produkcyjną. Dlatego walidacji podlegają wszystkie miejsca linii, w których istnieje możliwość omyłkowego zmieszania lub złego oznakowania wyrobu. Linia może rozpocząć pracę z nową serią dopiero po zaliczeniu wszystkich testów walidacyjnych.

Sercem linii jest robot paletyzujący Fanuc M-410iB. Robot ten może paletyzować naraz dwa różne produkty. Robot pobiera naraz 1 warstwę kartonów oraz przekładkę warstwy i układa je warstwa po warstwie na palecie z dokładnością 0,5 mm. Dalej skompletowane palety trafiają na stanowisko owijania folią i na końcu oznaczane są etykietą logistyczną. Aby zapewnić ciągłość procesu, drewniane palety podawane są z magazynu palet z automatycznym podajnikiem. W ten sposób zaprojektowana linia osiąga wydajność eksploatacyjną 27 kartonów na minutę.

Zastosowanie zautomatyzowanej i zrobotyzowanej linii pozwoliło osiągnąć następujące korzyści:
> uporządkowano i spięto proces wytwarzania, pakowania i paletyzowania wyrobów w jeden spójny
system nadzoru, planowania i sterowania produkcją;
> zmniejszono obciążenie pracowników bardzo ciężką pracą fizyczną wynikającą z potrzeby spedycji
dużej liczby palet dziennie, ponieważ w zamierzeniu linia powstała jako bezobsługowa;
> dobrze zabezpieczono produkty przed ich zmieszaniem przy pakowaniu i paletyzacji;
> uzyskano możliwość łatwego i szybkiego przestawiania się linii na wybraną serię produktu.

Opisana powyżej zrobotyzowana linia pakowania i paletyzacji została uruchomiona w terminie
i uzyskała bardzo pozytywne referencje klienta. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani:
> podniesieniem wydajności swoich procesów;
> obniżką kosztów wytwarzania związanych z ciągłą presją konkurencji;
> eliminacją pomyłek ludzkich;
> odciążeniem w zbyt trudnej i niebezpiecznej pracy,
to firmy: Fanuc Robotics i Wikpol Sp. z o.o. zapraszają do współpracy.

____________________________________________________________________________

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych ponad 210.000 robotów FANUC.

____________________________________________________________________________

Wikpol Sp. z o.o. to firma inżynierska, specjalizująca się w modernizacjach i automatyzacjach procesów produkcyjnych, w których potrzebna jest szeroka wiedza inżynierska i korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Firma zatrudnia odpowiednio wykwalifikowaną kadrę inżynierską mechaników, automatyków, programistów serwisantów - w sumie jest to 51 osób. Posiada również własne zaplecze techniczne i produkcyjne.

W roku 2008 powstało w firmie laboratorium badawczo-rozwojowe z dziedziny robotyki wyposażone w dwa roboty przemysłowe firmy FANUC Robotics. Dzięki temu nasze konstrukcje i rozwiązania są sprawdzane i testowane przed wysyłką do klienta i nie sprawiają już później kłopotów na montażu i przy rozruchu. W uznaniu naszej pracy i osiągnięć zostaliśmy w 2008 roku pierwszym w Polsce certyfikowanym "Partnerem Systemowym FANUC Robotics". Dzięki temu korzystamy ze wsparcia tej firmy przy tworzeniu aplikacji na robotach Fanuc Robotics.

_____________________________________________________________________________

Artykuł ukazał się w czasopiśmie branżowym Ważenie Dozowanie Pakowanie nr 01/2011. Informacje o aktualnym numerze znajdą Państwo na stronie http://www.wdp.com.pl.

Czasopismo WDP wydawane jest z myślą o czytelnikach zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką ważenia w procesach przemysłowych, dozowania oraz pakowania. Na łamach tego periodyku znajdą Państwo ciekawe artykuły naukowe i techniczne opisujące systemy ważąco-dozujące, maszyny i urządzenia pakujące oraz ich zastosowanie m.in. w takich gałęziach przemysłu, jak: przemysł farmaceutyczny, spożywczy, rozlewniczy, kosmetyczny, chemii gospodarczej i inne. Pismo adresowane jest do grupy fachowców w tych dziedzinach. Zawiera nowości i porady techniczne, prezentuje nowatorskie rozwiązania technologiczne, jak również ich aplikacje w przemyśle.

Źródło: WDP 01/2011, http://www.wdp.com.pl