PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-05-06 10:10

ABB/RAFIZ: Zrobotyzowany system paletyzacji w Przedsiębiorstwie Zbożowo-Młynarskim Damłyn Sp. z o.o.

4-osiowy robot ABB IRB 660 obsługuje jednocześnie lub cyklicznie kilka urządzeń i zasobników palet. Układ pozwala na sekwencyjne podawanie i odbieranie, zapewniając tym samym stałą aktywność robota. Inwestycja w robotyzację zdecydowanie podniosła efektywność i wydajność linii produkcyjnej, a także ustabilizowała proces produkcyjny.

Firma Rafiz Strygner i Dyczkowscy Sp.J. znana jest na rynku polskim i zagranicznym jako producent urządzeń oraz linii technologicznych, paletyzujących dla producentów i dystrybutorów materiałów sypkich. W ostatnich latach wzbogaciła swoją ofertę o gamę urządzeń do produkcji wyrobów chemii budowlanej i gospodarczej, opartych na bazie surowców płynnych i półpłynnych. Głównymi odbiorcami są polscy i zagraniczni producenci i dystrybutorzy produktów takich jak: cement, gips, chemia budowlana, torf, wapno, pasze, zboże, farby, kleje, emalie, silikony i wiele innych. Działalność firmy opiera się na dokładnej znajomości rynku chemii budowlanej, rynku opakowań i wymagań przemysłu.

Firma RAFIZ proponuje najwyższej klasy rozwiązania z dziedziny automatycznej paletyzacji. Zaprojektowane i wdrożone w oparciu o roboty ABB stanowiska paletyzacji zapewniają kompleksową obsługę linii produkcyjnych, zwiększając przy tym ich wydajność i efektywność.

"Wychodząc naprzeciw zmieniającym się wymaganiom rynku, zorientowaliśmy się na dostarczanie nowoczesnych, nowatorskich i przede wszystkim funkcjonalnych rozwiązań" - powiedział Krzysztof Duralski, Dyrektor Handlowy firmy RAFIZ. "Jako lider w sferze rozwiązań dotyczących linii pakowania i paletyzacji doskonale wiemy, że współpraca z najlepszymi gwarantuje uzyskanie właściwych wyników. Dlatego naszym partnerem w dziedzinie robotów paletyzujących jest firma ABB." - dodał.

Zautomatyzowany system paletyzacji firma RAFIZ zastosowała w Przedsiębiorstwie Zbożowo-Młynarskim Damłyn Sp. z o.o. Decyzja o realizacji stanowiska paletyzacji worków o masie 25-50kg wiązała się przede wszystkim z planowanym podwyższeniem wydajności linii produkcyjnej oraz optymalizacją poziomu kosztów.

Kompleksowe rozwiązanie stanowiska automatycznej paletyzacji składa się z zespołu transporterów: taśmowych, rolkowych, przygotowania worków, odbioru palet, systemu formującego worek oraz odpowiednio dobranego czteroosiowego robota. Instalacja nowego systemu przebiegła szybko i skutecznie. Robot ABB IRB 660 obsługuje jednocześnie lub cyklicznie kilka urządzeń i zasobników palet. Układ pozwala na sekwencyjne podawanie i odbieranie, zapewniając tym samym stałą aktywność robota.

"Stanowisko automatycznej paletyzacji zwiększyło konkurencyjność naszej firmy" - powiedział Arkadiusz Bowsza, Prezes firmy Damłyn. "Inwestycja w robotyzację zdecydowanie podniosła efektywność i wydajność linii produkcyjnej. Ustabilizowała także proces produkcyjny" - dodał.

"Nasze stanowiska paletyzacji projektujemy w oparciu o roboty paletyzujące ABB. Wybierając typ robotów kierujemy się przede wszystkim dużą wydajnością pracy, udźwigiem oraz zasięgiem pracy. Niezwykle ważna jest także ich dokładność, czyli powtarzalność pozycjonowania oraz ich wszechstronność. Uniwersalny system sterowania oraz niezawodność robotów zapewnia utrzymanie wymaganej wydajności oraz optymalizację kosztów. Współpraca z ABB zaowocowała licznymi instalacjami stanowisk paletyzacji w Polsce" - podsumowuje Krzysztof Duralski, Dyrektor Handlowy firmy RAFIZ.

_____________________________________________________________________________

ABB ma za sobą ponad 35 lat doświadczeń w branży robotyki przemysłowej. Współpraca z Partnerami jest dla ABB bardzo ważna, niemniej kluczowe znaczenie mają jakość wykonania aplikacji i zadowolenie klienta końcowego. W związku z tym ABB starannie dobiera Partnerów, z którymi współpracuje w zakresie określonych aplikacji zrobotyzowanych.

Jednym z nich jest firma RAFIZ Strygner i Dyczkowscy Sp.J., dostarczająca kompleksowe projekty linii produkcyjnych, głównie linii materiałów sypkich. "ABB współpracuje z RAFIZ w zakresie paletyzacji, w szczególności paletyzacji worków" - mówi Michał Ochmański, Kierownik Sprzedaży i Marketingu ABB.

Współpraca z RAFIZ zaowocowała wdrożeniem szeregu projektów dotyczących zrobotyzowanej paletyzacji worków. Dobra znajomość specyfiki produkcji materiałów sypkich przez firmę RAFIZ przyczyniła się do sukcesu wspólnych aplikacji, które wyróżniają się precyzją i efektywnością produkcji. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszego partnera, w tym zagadnień formowania worków oraz ich transportu i zasypywania, aplikacje paletyzacji wykonane w oparciu o roboty ABB gwarantują wysoką jakość i niezawodność działania.

Oferta ABB dla pakowania i paletyzacji obejmuje specjalne roboty paletyzujące oraz oprogramowanie wspomagające paletyzację - PickMaster 5.

_____________________________________________________________________________

ABB posiada szeroką gamę produktów robotyki pracujących w największych zakładach produkcyjnych na świecie. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy elektryczny robot przemysłowy na świecie został opracowany właśnie przez ABB. Produkty ABB dzięki znacznemu skróceniu czasu cykli, stale wysokiej jakości oraz coraz większej elastyczności, przyczyniły się do sukcesu w wielu branżach przemysłu.

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel: +48 32 790 92 63
kom: +48 691 510 972
fax: +48 32 790 92 00
http://www.abb.pl/robotics

ABB Robotyka | YouTube ABB Robotics Channel

_____________________________________________________________________________

Zdjęcie 1 - Czteroosiowy robot paletyzujący ABB IRB 660
Zdjęcie 2 - Czteroosiowy robot paletyzujący ABB IRB 660
Zdjęcie 3 - Siedziba firmy RAFIZ Strygner i Dyczkowscy Sp.J.

Źródło: ABB, http://www.abb.pl; Fot. Arch. RAFIZ