PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-06-08 14:03

ABB: Zrobotyzowane spawanie w Wytwórni Okuć Meblowych w Brodnicy.

Zaczynając od małej lokalnej firmy, Janusz Wiesiołek w ciągu 18 lat stał się potentatem w branży i jednym z bardziej liczących się producentów akcesoriów meblowych w Polsce. Jego wyroby można znaleźć w meblach z największych polskich fabryk, dostępnych także w sieci IKEA. Eksportuje je również na cały świat, nawet do Chin, gdzie potrafi być konkurencyjny cenowo. Od kiedy postawił na automatyzację, jego firma rozwija się bardzo dynamicznie.

O automatyzacji produkcji myślano w firmie od wielu lat. Jednak zawsze pojawiały się pilniejsze inwestycje, jak na przykład narzędziownia, od której zależy konkurencyjność na rynku, szybkość reagowania na oczekiwania klientów oraz czas wdrożenia do produkcji nowych elementów. Później przyszły inwestycje w nowoczesne tworzywa sztuczne, dzięki którym Wytwórnia Okuć Meblowych ma kilka patentów, między innymi na rolki z elastyczną bieżnią, wytrzymałe, ciche, niebrudzące i przede wszystkim tanie.

"Narzędziownia jest naszym największym atutem, bo po południu jest pomysł, a rano, na kolejne spotkanie z zespołem projektowym, możemy zabrać gotowy prototyp" - opowiada z dumą Janusz Wiesiołek, założyciel i właściciel firmy. "Poza tym, tu właśnie powstają wszystkie narzędzia, które wykorzystujemy w czasie produkcji. Ta część firmy pochłaniała dotychczas najwięcej środków. Ale dzięki temu pracownicy narzędziowni mają do dyspozycji jedyną w Polsce pięcioosiową symultaniczną frezarkę szwajcarskiej firmy Mikron" - dodaje.

Na niej właśnie powstają wszystkie narzędzia, a możliwości urządzenia są niemal nieograniczone. Można tu wyprodukować z jednego kawałka stali dowolny element przestrzenny, na przykład wirnik do sprężarki. Jednak nadszedł wreszcie czas na zautomatyzowanie kolejnych elementów procesu produkcyjnego. W zakładzie pojawiły się więc roboty spawalnicze.

"Szybko okazało się, że to niezastąpione urządzenie, które pracuje szybciej i dokładniej" - mówi Paweł Ruciński, dyrektor operacyjny WOM. "Postanowiliśmy więc dalej rozwijać się w tym kierunku. Zaczęliśmy od poszukiwania dostawcy. Firmy przedstawiały nam różne propozycje, z których najszybsza i najłatwiejsza w uruchomieniu okazała się oferta ABB".

W hali produkcyjnej stanęły więc dwa identyczne, ale niezależnie działające stanowiska ABB FlexArc. Na każdym z nich pracują dwa roboty spawalnicze ABB sterowane z jednego kontrolera z wykorzystaniem funkcji MultiMove oraz dwustronny pozycjoner, dzięki któremu praca idzie równolegle - w chwili, gdy roboty łączą elementy, osoby obsługujące stanowisko przygotowują drugi komplet do spawania. Potrzeba postawienia dwóch identycznych stanowisk wynikała z kilku czynników. Po pierwsze zakres działania stanowiska FlexArc jest na tyle szeroki, że na potrzeby Wytwórni Okuć Meblowych można wykonać na nim każdą pracę, po wtóre - w przypadku jakichkolwiek kłopotów do dyspozycji jest identyczny zestaw, więc komplet narzędzi i elementów wyposażenia można stosować zamiennie. I wreszcie konieczność sprostania specyfice rynku, która wymaga nadwyżki mocy produkcyjnych.

"Wielkość zamówień jest zupełnie nieprzewidywalna, nie zależy od pory roku, dnia tygodnia czy sezonu. Wiadomo jedynie, że w okresie wakacyjnym zleceń będzie mniej, ale też nie zawsze się to sprawdzało" - tłumaczy Janusz Wiesiołek. "Dlatego musimy mieć możliwość szybkiego zwiększenia produkcji, bez konieczności poszukiwania dodatkowych urządzeń czy nowych pracowników. Oczywiście twierdzenie, że urządzenia spawalnicze mogą wykonać każdą pracę, jest trochę na wyrost, bo chociaż teoretycznie jest to wykonalne, z logiką nie zawsze musi iść w parze" - dodaje.

"Nie wyobrażam sobie, żeby roboty mocowały zawiasy do stelaży" - głośno zastanawia się Paweł Ruciński. "Samo spawanie trwałoby zapewne kilka sekund, ale montaż całej konstrukcji do pozycjonera i ustawienie zawiasów zajęłoby o wiele więcej czasu. Spawacz zrobi to równie dobrze, a przy tym znacznie szybciej. Automatyzacja ma wiele zalet, ale do wszystkiego trzeba podchodzić z rozsądkiem. Podobnie jest z montażem. Niby teoretycznie pewne sekwencje da się zaprogramować, ale logika techniczna i finansowa może zostać zachwiana" - dodaje.

Takie podejście nie zmienia jednak faktu, że brodnicka Wytwórnia Okuć Meblowych stawia na automatyzację i z tej drogi zejść nie zamierza. Już dziś ze wszystkich procesów produkcyjnych ręczne pozostało tylko malowanie.

********************************************************************************************************
"Robotyzacja produkcji obniża koszty, poprawia jakość wyrobów, zwiększa wydajność pracy, a wykorzystanie robotów ABB
w trudnych i szkodliwych warunkach pozytywnie oddziałuje na poprawę warunków pracy. Jako światowy lider w robotyzacji
zajmujemy się także kompletnymi projektami i wdrożeniem technologii zrobotyzowanego spawania, przez co możemy
zaoferować naszym Klientom kompleksowe rozwiązania gotowych cel spawalniczych. To, co zapewniamy, to zaawansowana
technologia, łatwość programowania, niezawodność a także projekt i wdrożenie technologii zrobotyzowanego spawania.
Gwarantujemy doskonałą precyzję przy najkrótszym cyklu pracy na rynku" - mówi Michał Ochmański, Kierownik Sprzedaży
i Marketingu ABB.

********************************************************************************************************

Firma Wytwórnia Okuć Meblowych powstała w 1991 roku. Początkowo zajmowała się wytwarzaniem akcesoriów meblowych z tworzyw sztucznych i elementów armatury sanitarnej, później - wraz z rozwojem rynku meblarskiego w Polsce - rozpoczęła produkcję kompletnych stelaży, ram, podnośników, rolek i nóg. Wieloletnia współpraca z najlepszymi i największymi producentami mebli tapicerowanych przyniosła efekty w postaci kontraktów na dostawy elementów do producentów mebli dla sieci IKEA. Dzisiaj WOM jest największym dostawcą akcesoriów meblowych dla tej sieci i należy do pierwszej piątki firm w branży. Ponad połowa produkcji trafia na eksport, odbiorcami są firmy meblarskie na całym świecie, a podzespoły z Brodnicy można znaleźć w fabrykach w Europie, Chinach, a nawet Australii. Wytwórnia Okuć Meblowych zatrudnia ponad 170 osób i jest jednym z liczących się pracodawców w mieście. W ubiegłym roku uruchomiony został drugi zakład produkcyjny, a minione pięć lat to okres najbardziej dynamicznego rozwoju firmy

___________________________________________________________________________

ABB posiada szeroką gamę produktów robotyki pracujących w największych zakładach produkcyjnych na świecie. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy elektryczny robot przemysłowy na świecie został opracowany właśnie przez ABB. Produkty ABB dzięki znacznemu skróceniu czasu cykli, stale wysokiej jakości oraz coraz większej elastyczności, przyczyniły się do sukcesu w wielu branżach przemysłu.

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel: +48 32 790 92 63
kom: +48 691 510 972
fax: +48 32 790 92 00
http://www.abb.pl/robotics

ABB Robotyka | YouTube ABB Robotics Channel

____________________________________________________________________________

Zdjęcie 1 - Dwa identyczne, ale niezależnie działające stanowiska typu FlexArc w hali produkcyjnej WOM
Zdjęcie 2 - Pozycjoner IRBP 500K
Zdjęcie 3 - Profesjonalne centrum obróbcze CNC w Wytwórni Okuć Meblowych
Zdjęcie 4 - Siedziba Wytwórni Okuć Meblowych w Brodnicy

Źródło: ABB, http://www.abb.pl