PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-07-15 15:28

Heck&Becker/KUKA Roboter GmbH/Böhmer Maschinenbau - Skoncentrowana kompetencja

Producent modeli i form odlewniczych Heck & Becker w Dautphetal (Niemcy), razem z partnerami KUKA Roboter GmbH oraz Böhmer Maschinenbau, utworzyli jedyne w swoim rodzaju Centrum Odlewnictwa Ciśnieniowego.

Przedsiębiorstwo rodzinne Heck & Becker z siedzibą w heskim Dautphetal wyrobiło sobie markę jako nowatorski producent modeli i form odlewniczych. Zakładając Centrum Odlewnictwa Ciśnieniowego Heck & Becker przy wsparciu know-how firmy KUKA w zakresie automatyzacji i robotyki oraz Böhmer Maschinenbau w zakresie odlewania wtryskowego, stworzył centrum kompetencyjne do przeprowadzania zautomatyzowanych procesów zatwierdzania komponentów do produkcji. Klienci z branży samochodowej znajdą tutaj idealne warunki, aby korzystając z pomocy ekspertów, wypróbować nowe technologie procesów w dziedzinie odlewnictwa ciśnieniowego.

Od roku 1936 w firmie Heck & Becker w powiecie Marburg-Biedenkopf powstają rozwiązania systemowe dla przemysłu samochodowego. W miarę rozwoju przedsiębiorstwa firma wyspecjalizowała się w projektowaniu prototypów, odlewnictwie, kowalstwie oraz usługach takich jak na przykład konserwacja form odlewniczych. W roku 1990 firma z Dautphetal była pierwszym na świecie producentem form odlewniczych, mogącym poszczycić się własną maszyną do odlewania ciśnieniowego. Przeszło 20-letnie doświadczenie w dziedzinie odlewnictwa ciśnieniowego zwieńczone zostało otwarciem w roku 2009 Centrum Odlewnictwa Ciśnieniowego, które po raz kolejny w znaczący sposób zwiększyło spektrum usług przedsiębiorstwa.

Pomysł powstał we współpracy z firmami KUKA Roboter oraz Böhmer Maschinenbau. "Chcieliśmy połączyć fachową wiedzę trzech liderów technologii w celu zoptymalizowania procesów zatwierdzania komponentów do produkcji, a ponadto pokazać naszym klientom nowe możliwości rozwiązań w odlewnictwie ciśnieniowym", mówi Gernot Wagner, kierownik działu zbytu i techniki w firmie Heck & Becker. "Klienci mają u nas okazję skorzystania z dostępu do zaplecza technicznego, które oferuje im wszelkie możliwości nowoczesnej maszyny ciśnieniowej do obsługi zautomatyzowanego procesu wtrysku i wyjmowania odlewów z wykorzystaniem robotów", dodaje Martin Baumann, prezes firmy.

W jasnym i czystym otoczeniu zaangażowani eksperci z Heck & Becker, KUKA oraz Böhmer Maschinenbau mają możliwość użycia szerokiej gamy środków, aby pokazać tak znanym producentom jak Porsche, Daimler, VW czy Audi innowacje w produkcji form odlewniczych. Tutaj z pomocą dwóch robotów konsolowych KUKA typu KR 210 L 100 2 K-F przeprowadzane są próby technologiczne w środowisku odlewni - w spokoju i bez presji, jaka towarzyszy produkcji.

Całkiem nowa forma współpracy
Od roku 1990 firma Heck & Becker oferuje badania zgodności komponentów dla swoich klientów. Do 2009 roku były one wykonywane na klasycznej maszynie trójpłytowej. Użycie tej maszyny stanowiło jednak znaczne ograniczenia dla procesów badania zgodności komponentów. "W nowo otwartym Centrum Odlewnictwa Ciśnieniowego dzięki partnerstwu z firmami KUKA oraz Böhmer możemy zapewnić nie tylko badania zgodności, czyli kontroli wymiarowej formy odlewniczej, lecz co więcej mamy możliwość optymalizacji techniki wtryskowej oraz wypróbowania nowych metod wtrysku", wyjaśnia Martin Baumann.

Ponadto klienci wykorzystują warunki laboratoryjne centrum kompetencyjnego do testowania serii doświadczalnych, których z uwagi na poziom mocy produkcyjnej nie da się wykonać w odlewniach. Inteligentne połączenie kompetencji przedsiębiorstw KUKA, Böhmer oraz Heck & Becker sprzyja weryfikacji istniejących procesów i rozwojowi nowych pomysłów. "Tutaj pod jednym dachem pracują - ramię w ramię - automatycy, konstruktorzy form oraz producenci maszyn specjalnych", kwituje Dirk Könsgen, kierownik zbytu w zakresie automatyzacji odlewnictwa ciśnieniowego w firmie Böhmer. "Ta forma kooperacji to coś zupełnie nowego!" - dodaje.

Przywództwo kompetencyjne w zakresie odlewnictwa ciśnieniowego
W Centrum Odlewnictwa Ciśnieniowego zatwierdza się do produkcji między innymi obudowy przekładni, kadłuby silnika, elementy mechanizmu jezdnego oraz nośniki oprzyrządowania i jednocześnie optymalizuje się peryferia, czyli chwytaki czy narzędzia wtryskowe. W ten sposób zyskuje się istotną dla całej branży odlewnictwa ciśnieniowego wiedzę na temat możliwości zoptymalizowania procesów odlewania wtryskowego oraz zredukowania czasu przygotowania do pracy podczas programowania robota. "Naszym celem jest optymalne wykorzystanie mocy produkcyjnej w odlewniach" - mówi Martin Baumann. "Oferujemy nie tylko robota, technikę wtryskową czy formę odlewniczą. Oferujemy pełny pakiet usług, który dzięki optymalnej sieci dostawców daje klientom jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie całościowe", podsumowuje Gernot Wagner.

Wraz ze stworzeniem centrum kompetencyjnego, przedsiębiorstwo Heck & Becker stało się także forum wymiany informacji w swojej branży. "Otrzymujemy wiele pozytywnych opinii od naszych klientów", mówi prezes Martin Baumann. "I razem z klientami końcowymi zastanawiamy się dalej nad innowacyjnymi pomysłami i technologiami procesowymi w dziedzinie odlewnictwa ciśnieniowego", dodaje Cajus Baierl, manager ds. technologii kluczowych i ekspert odlewnictwa w KUKA Roboter GmbH.

Roboty przemysłowe KUKA jako optymalizatory procesów

Dawniej zarówno procesy wtrysku, jak i wyjmowania odlewów, wykonywane były ręcznie, co prowadziło do znacznych różnic jakościowych form oraz nieregularnych czasów cykli. Zwłaszcza w odlewnictwie ciśnieniowym, a tym bardziej w produkcji form odlewniczych niezwykle istotne jest zachowanie stałych parametrów. "Zautomatyzowany przy pomocy robotów proces zatwierdzania komponentów do produkcji gwarantuje z jednej strony ekstremalnie stałe czasy cykli", stwierdza Cajus Baierl. "Z drugiej strony ruchome ramię robota dociera do obszarów, które dla normalnego ramienia wtryskowego nigdy nie będą dostępne; w ten sposób jakość form i modeli jest nieporównywalne wyższa".

Roboty konsolowe KUKA, stosowane tutaj w specjalnej wersji dla odlewni w procesach wtrysku oraz wyjmowania odlewów, są przystosowane do trudnego środowiska odlewni o dużym stopniu zanieczyszczenia i wysokich temperaturach. Model KR 210 L 100 2 K-F z myślą o wysokich obciążeniach wyposażony jest w odporne na wysoką temperaturę, zanurzalne ramię centralne i wykazuje wysoką strugoszczelność i odporność na stałą wilgotność powietrza.

Dzięki wysuniętej o 400mm osi, dwa roboty KUKA zastosowane w firmie Heck & Becker nadają się idealnie do wyjmowania odlewów z boku maszyny. Niska masa własna robotów umożliwia ich zainstalowanie bezpośrednio na maszynie odlewniczej, co prowadzi nie tylko do oszczędności miejsca, ale i oszczędności kosztów. Dokonana przez firmę Böhmer integracja techniki wtryskowej do aplikacji robota - dzięki ścisłej wymianie kompetencji pomiędzy KUKA a Böhmer - była raczej kreatywnym procesem twórczym niż trudnością techniczną.

Przyszłość Centrum Odlewnictwa Ciśnieniowego Martin Baumann widzi w rozwoju technologii: "Wygląda na to, że klienci są zainteresowani naszą placówką i chcą tutaj wypróbowywać nowe procesy. A Cajus Baierl dodaje: "Dla klienta, który oczekuje maksimum innowacyjnych rozwiązań, nasze centrum jest właściwym miejscem".

___________________________________________________________________________

KUKA Roboter GmbH, z główną siedzibą w Augsburgu, jest spółką akcyjną, która posiada wiele oddziałów na całym świecie. Jest jednym z największych dostawców robotów przemysłowych. Głównymi dziedzinami działalności jest rozwój, produkcja i sprzedaż robotów przemysłowych, sterowania, oprogramowania i jednostek liniowych. Firma KUKA jest liderem na rynkach niemieckim i europejskim oraz trzecią siłą na rynku światowym.

KUKA Robot Group zatrudnia około 2000 pracowników na całym świecie, z czego 1100 pracowników jest zatrudnionych w Niemczech. W 2009 roku obrót firmy wyniósł 330.5 milionów euro. 25 oddziałów zapewnia firmie obecność na najważniejszych rynkach Europy, Ameryki i Azji.

KUKA Roboter Austria GmbH
Oddział w Polsce
ul. Porcelanowa 10
40-246 Katowice
www.kukarobotics.pl
biuroPL@kuka-roboter.pl

Źródło: KUKA Roboter GmbH Oddział w Polsce, http://www.kuka-robotics.pl