PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-07-21 10:13

FANUC Robotics/Greenvale: 4 roboty paletyzujące, 10 lat pracy, wydajność 99.98%

Cztery roboty paletyzujące FANUC Robotics, przeznaczone do paletyzacji świeżych ziemniaków u największego brytyjskiego ich dystrybutora - w firmie Greenvale, dowiodły swojej skuteczności i tym samym potwierdziły słuszność decyzji o inwestycji w system zrobotyzowany, gwarantując jednocześnie wysoki wskaźnik zwrotu z inwestycji.

W ciągu 10 lat pracy robotów, 3 razy aktualizowano system, co pomogło w szybkim tempie dostosować się do zmieniających się wymagań klientów i wzrostu popytu.

Systemy zrobotyzowane, wdrożone w zakładach Greenvale w Cambridgeshire i Berwickshire, zostały zaprojektowane i dostarczone przez lokalnego integratora robotyki, Abar Automation. Ten strategiczny partner FANUC Robotics wspierał systemy po okresie gwarancyjnym oraz przeprojektowywał je według potrzeb.

Każda z wdrożonych cel zrobotyzowanych jest taka sama i służy do operacji pick&place wstępnie zapakowanych 2.5- i 5-kilogramowych worków ziemniaków, w celu przygotowania opakowań detalicznych, których powstaje 60 sztuk na minutę. W początkowej fazie wdrożenia systemów zrobotyzowanych powstawało zaledwie 30 sztuk opakowań na minutę, ale z czasem osiągnięto większą wydajność.

Rob Phillips, Kierownik Operacyjny w Greenvale, wyjaśnia: "Od kiedy zainstalowano roboty, 3 razy wprowadzaliśmy zmiany w systemie, aby dostosować go do różnych rozmiarów opakowań. Gdybyśmy, zamiast robotów, mieli maszynę zainstalowaną na przenośniku, koszt przeprojektowania całości linii byłby znacznie wyższy".

"W Greenvale stosujemy systemy modułów zbierających, ale o wyborze robotów przemysłowych FANUC Robotics zadecydowała ich elastyczność. Jeśli zmienia się rozmiar opakowania albo wymagania sprzedawcy detalicznego, nie musimy złomować systemu" - dodaje Rob.

Zakłady w Cambridgeshire mają zdolność produkcyjną 2.400 ton na tydzień - dzięki wdrożeniu praktyk Lean i inwestycjom jest to równoważne łącznej zdolności produkcyjnej trzech zakładów 10 lat temu. Elastyczność systemów zrobotyzowanych nadal jest ważnym uzasadnieniem inwestycji, ale dochodzi do tego także ilość zajmowanej i równocześnie ilość dostępnej przestrzeni w hali zakładowej, która pozwala na zwiększenie wydajności.

"Przygotowane przez lokalnego dystrybutora cele zrobotyzowane FANUC Robotics mają wyjątkowo małą przestrzeń pracy dzięki specjalnym systemom bezpieczeństwa wbudowanym w robocie - był to dla nas ważny powód do robotyzacji. Przestrzeń w hali jest ograniczona i kosztowna, dlatego cieszymy się, że roboty FANUC sprostały temu wyzwaniu. Z pewnością pojawią się jeszcze nowocześniejsze systemy pakowania, ale dla nas liczy się mała przestrzeń pracy i duża szybkość" - kontynuuje Rob.

Co do kwestii działania i utrzymania ruchu w przypadku systemów zrobotyzowanych, Rob Philips wyjaśnia, że sprawa jest jasna: "Roboty przemysłowe nie stanowią żadnego problemu. Myślę, że mam podstawy twierdzić, że niektóre maszyny można 'przeserwisować' z negatywnym dla nich rezultatem. Natomiast roboty FANUC są niezawodne, a serwisowane są tylko raz na rok".

"Nasze systemy pracują, ponieważ są dobrze zaprojektowane - wierzę, że 90% sukcesu leży we właściwym zaprojektowaniu i zaprogramowaniu systemu pick&place. Lokalny integrator wsparł nas także nowym projektem chwytaka i rozwiązania w zakresie przenośnika zasilającego, gdy robiliśmy upgrade systemu zrobotyzowanego" - podsumowuje Rob Phillips.

Awaria systemu w Greenvale nie wchodzi w grę - roboty pracują na 2 zmiany w ciągu doby, przez cały rok. Rob Philips z dumą podaje liczby - wskaźnik czasu aktywności bez serwisu 99.98%, wskaźnik pracy systemu - 99.99%. Wszystko dzięki dobrze dobranemu systemowi i zapewnieniu jego kompetentnej integracji.

Więcej informacji udziela:

Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: GrohsK@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

______________________________________________________________________________

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych ponad 210.000 robotów FANUC.

Źródło: FANUC Robotics UK, http://www.fanucrobotics.co.uk; tłumaczenie: Joanna Kowalkowska, Robotyka.com; zdjęcia dzięki uprzejmości/pictures courtesy of Angela Ridley, FANUC Robotics UK;