PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-08-16 13:34

ABB/Swedwood: Od ciężkiej pracy są roboty...

Od samego początku, czyli od 16 lat, w fabryce nie było chwili spokoju. Cały czas trwa modernizacja i rozbudowa. Zamówienia są coraz większe, produkcja rośnie, zakład również. W 1995 roku hale produkcyjne zajmowały 10 tys. m2. Dzisiaj ich powierzchnia przekracza 130 tys. m2. Szefostwo tej największej fabryki łóżek w Europie na przyszły rok zaplanowało... rozbudowę zakładu.

Już pierwsze lata działania zakładu pokazały, że są miejsca na liniach technologicznych, gdzie wydajność całej produkcji zależy od... ludzkich mięśni. W dobie automatyzacji było to cokolwiek niewłaściwe. Z drugiej strony Grupa Swedwood robi wszystko, by być dobrym pracodawcą pod każdym względem, więc świadomość, że na hali produkcyjnej są ludzie, którzy pracują ciężko fizycznie, nie była dla szefów firmy najprzyjemniejsza.

Robota dla robotów
"W 2002 roku podjęliśmy decyzję o automatyzacji produkcji wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe" mówi Piotr Szwarc, dyrektor Lubawa Component. "Wszystkie nowe linie produkcyjne powstawały już w oparciu o nowoczesne rozwiązania, zaczęliśmy również myśleć o modernizacji istniejących linii tak, by pracę fizyczną ludzi zastąpić robotami. Dzisiaj osoby, które kiedyś układały ponad 30-kilogramowe paczki na palety, nadzorują pracę robotów, dźwigających pakunki za nich. W taki sposób udało się zmodernizować w ostatnim czasie dwie linie - pakowania oraz pras. W obu przypadkach dostawcą sprzętu była firma ABB, w jednym prace wykonał współpracujący z ABB od wielu lat integrator, firma AIUT, w drugim całe zlecenie - od koncepcji, przez dostawy sprzętu, okablowanie, oprogramowanie aż po uruchomienie - inżynierowie ABB wykonali samodzielnie.

"Mieliśmy różne koncepcje, ale w efekcie zdecydowaliśmy się na współpracę z ABB" - tłumaczy Piotr Szwarc. "Firma wykazała się aktywnością i wspierała nas w wypracowaniu najlepszego rozwiązania. Później okazało się, że aplikacja ABB jest znacznie łatwiejsza do obsługi dla operatorów urządzeń, co tylko utwierdziło nas w podjętej decyzji".

Dzisiaj obie linie obsługiwane są przez roboty. Układaniem ciężkich kartonów zajmuje się IRB 660. Na linii pras, gdzie powstają płyty komórkowe, z których później produkowane jest łóżko, wykorzystano trzy roboty IRB 660 i jednego IRB 260.

Nowe linie produkcyjne powstają w oparciu o nowoczesne rozwiązania. Istniejące są modernizowane tak, by fizyczną pracę ludzi zastąpiły roboty. W zakładzie powstała również trzecia linia wyposażona w roboty ABB. Jest obecnie uruchamiana. Będą na niej cięte elementy z płyty komórkowej. Dotychczas, dla zwiększenia efektywności, pewne elementy wykonywane były podwójnie i rozcinane. Cięcie robione było symetrycznie, dzięki czemu powstawały dwie identyczne części.

Nowe stanowisko umożliwi cięcie elementu na trzy części, niesymetrycznie. Pozwoli to w tym samym cyklu zamiast dwóch, otrzymywać trzy półprodukty. Poza tym, manipulatory będą w stanie odpowiednio ułożyć obrobioną część na taśmie tak, by na następnym stanowisku była przygotowana już do obróbki.

Sukcesem są ludzie
Z lubawskiej fabryki wyjedzie w tym roku ponad 1,7 mln łóżek. Taki wynik powoduje, że firma jest największym producentem w Europie i jednym z największych na świecie. Tylko w tym roku, dzięki modernizacjom i optymalizacji produkcji udało się zwiększyć tygodniową produkcję z 25 tys. do 45 tys. sztuk. Jeśli prognozy się sprawdzą, to liczba ta zwiększy się od września o kolejne 10 procent.

"Jesteśmy w przededniu podjęcia decyzji o budowie kolejnej hali produkcyjnej o powierzchni 25 tys. m.kw." zdradza plany firmy Piotr Szwarc. "Ale nie w technologii i halach tkwi nasz sukces. Taki zakład można wybudować w dowolnym miejscu, potrzeba 30 ha gruntu, przychylności władz lokalnych, nowoczesnych maszyn i technologii. I co? I jak pokazuje wiele przykładów to nie wystarczy, bo naszym sukcesem są ludzie, pracownicy naszego zakładu. Tak naprawdę to oni prowadzą i rozwijają fabrykę. Dlatego muszą zajmować się sprawami ważnymi i odpowiedzialnymi, a do ciężkiej pracy zagonimy roboty".
__________________________________________________________________________

O firmie Swedwood
Grupa Swedwood jest produkcyjną częścią Grupy IKEA. Wytwarza produkty oferowane w tej szwedzkiej sieci handlowej. Ma ponad 40 zakładów produkcyjnych i biur w 10 krajach na trzech kontynentach. Zakład w Lubawie należy do jednego z trzech segmentów grupy - board-on-frame. To charakterystyczna dla mebli IKEA technologia płyt komórkowych. Z tego właśnie elementu powstają tu łóżka serii MALM, które z Lubawy trafiają do wszystkich, niemal 300 sklepów IKEA na całym świecie. W ubiegłym roku, po raz trzeci zakład zatrudniający ponad 1,5 tys. osób uznany został za najlepszy w całej Grupie Swedwood. W rankingu branych jest pod uwagę wiele aspektów: sprzedaż, wiarygodność dla odbiorców, wynik finansowy, efektywność, kwestie bhp, w sumie kilkanaście wskaźników.

Główne powody modernizacji
Zakład w Lubawie modernizuje swoje linie technologiczne z trzech równorzędnych
powodów. Celem prac jest:
- zwiększenie efektywności, by w tym samym czasie produkować więcej; czas produkcji, obok jakości i materiałów, ma wpływ na cenę końcową,
- kwestie bhp, człowiek nie jest narzędziem produkcji, powinien wykorzystywać swoje możliwości intelektualne, od ciężkiej i niebezpiecznej pracy są maszyny,
- wymagania klienta, szybkość, powtarzalność i dokładność robota w wielu
kwestiach jest nieosiągalna dla człowieka.
________________________________________________________________________

ABB posiada szeroką gamę produktów robotyki pracujących w największych zakładach produkcyjnych na świecie. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy elektryczny robot przemysłowy na świecie został opracowany właśnie przez ABB. Produkty ABB dzięki znacznemu skróceniu czasu cykli, stale wysokiej jakości oraz coraz większej elastyczności, przyczyniły się do sukcesu w wielu branżach przemysłu.

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel: +48 32 790 92 63

Warszawa: 22-220 23 20
Katowice: 695 420 139
Poznań: 603 204 575
fax: +48 32 790 92 00
http://www.abb.pl/robotics

ABB Robotyka | YouTube ABB Robotics Channel

Źródło: ABB, http://www.abb.pl