PATRONI ROBOTYKI:
 
Wiadomości przemysłowe

15 gotowych aplikacji zrobotyzowanych dla przemysłu: FANUC Robotics na Targach EMO 2011

2011-09-29 10:17

15 gotowych aplikacji zrobotyzowanych dla przemysłu: FANUC Robotics na Targach EMO 2011

Ponad 2.000 wystawców z 41 krajów z całego świata. EMO 2011, światowe targi branży obróbki metalu, były dla FANUC Corporation okazją do zaprezentowania kompleksowej oferty produktowej. Asortyment Factory Automation (CNC, technika napędowa, systemy laserowe), Robomachines oraz 18 robotów przemysłowych pracujących w 15 aplikacjach znalazło się na przestrzennym stoisku o powierzchni 1.700 m.kw.

Na prezentację oferty robotowej w dniu 22.09.2011 zaproszeni zostali potencjalni integratorzy systemów zrobotyzowanych, firmy z branży automatyki przemysłowej oraz obecni klienci FANUC Robotics Polska. Szczegółowych informacji na temat aplikacji zrobotyzowanych udzielili pracownicy FANUC Robotics Polska: Konrad Grohs, Grzegorz Karczewski i Artur Wojewoda.

*****

M-2000iA

Największy w ofercie FANUC Robotics robot 6-osiowy o udźwigu 1350kg, prezentowany był w aplikacji przenoszenia różnych ciężkich ładunków, w oparciu o zintegrowany system wizyjny (kamera 3D z głowicą laserową, do identyfikacji różnych detali) oraz nowość - chwytak sterowany serwonapędem, stanowiący 7. oś robota. W tym innowacyjnym, automatycznym systemie wymiany chwytaków, rekonfiguracja pozycjonowania przy zmianie chwytaka i detalu na inny jest zbędna. Informacje na temat różnych detali są skonfigurowane w systemie. Dzięki serwonapędowi zapamiętane jest położenie detalu.

Proces przenoszenia uwzględniał ważenie ładunku na niezależnej wadze - goście targowi na własne oczy mogli się przekonać, że detal waży 1354.8kg. Dedykowanie tego modelu robota do pracy w branży motoryzacyjnej (przenoszenie całych karoserii samochodowych) i odlewniczej jest zatem uzasadnione. Na świecie pracuje 30 takich robotów. Przeznaczenie ich do obsługi ciężkich detali nie ogranicza ich działania - znane jest zastosowanie robota FANUC M-2000iA do aplikacji przenoszenia wiadra z pyłem na wysokość kilku metrów celem wsypania tego pyłu do pieca.

Przedstawiony w aplikacji chwytak wyprodukowała firma Schunk.

*****

spawalnicze

Nowością i jednocześnie największą zaletą tej aplikacji spawalniczej jest innowacyjne oprogramowanie Visual Torch Mate, którego zastosowanie umożliwia bezdotykową kalibrację punktu TCP dla wielu robotów pracujących w tym samym systemie (tu: kontrola 14 osi). Automatyczna kalibracja punktu TCP pozwala na otrzymanie informacji o kącie podawania drutu spawalniczego i zapewnienie powtarzalności tego kąta podczas całej aplikacji spawania, a tym samym stabilnej jakości procesu. W systemie uwzględniony został także pakiet koordynacji ruchu wielu robotów. W opisanej konfiguracji systemu, czas kalibracji punktu TCP został zmniejszony do minimum.

Roboty mają przelotowe ramiona, co umożliwia poprowadzenie przewodów spawalniczych nie na zewnątrz robota, ale wewnątrz, co ogranicza ewentualność wystąpienia kolizji przewodów z innymi elementami stanowiska. Ponadto przewody nie są rozciągane, ale skręcane. Nadgarstek robota jest na tyle wąski (serwonapędy są na innej osi), że umożliwia spawanie spoin z utrudnionym dostępem. Podajnik drutu umieszczony jest na ramieniu robota.

Roboty są zainstalowane na pochylonej o 45 stopni podstawie, dzięki czemu uzyskuje się optymalniejsze wykorzystanie koperty pracy robotów.

*****

force sensor

W tej aplikacji robot montuje metalowe części silnika ze wspomaganiem technologii Force Sensor FS-10iA. Robot LR Mate 200iC najpierw lokalizuje otwór dzięki wbudowanemu systemowi iRVision, następnie wprowadza detal do otworu (pasowanie H6/g6) i przeprowadza operację montażu.

Zastosowanie czujników siły zaś pozwala systemowi robota na identyfikację przyłożonej do chwytaka robota siły lub momentu, a następnie na inteligentne poszukiwanie właściwej dla danego procesu trajektorii ruchu. Do pomiaru siły w kierunkach zgodnych z kartezjańskim układem współrzędnych wykorzystywane są złożone pomiary na poszczególnych osiach robota.

Inteligentne roboty FANUC Robotics wyposażone w czujnik siły FANUC FS-10iA umożliwiają skomplikowane aplikacje montażowe 3D z sześcioma stopniami swobody, w takich branżach jak: branża obróbki metali, produkcja części do samochodów, branża elektroniczna, spożywcza, farmaceutyczna i kosmetyczna. Zastosowanie tego czujnika siły umożliwia udoskonalenie operacji montażowych, operacji obróbki detali lub testów produktów wymagających precyzyjnego dobrania delikatnej siły, do np. kół zębatych czy wentyli. Force Sensor to opcja przy zakupie robota, ale jego obsługa w kontrolerze robota jest w cenie stanowiska zrobotyzowanego.

*****

M-3iA butelki

W aplikacji robot FANUC M-3iA pobiera, obraca i przenosi plastikowe butelki leżące na jednej, poruszającej się taśmie, na taśmę drugą, na którą są stawiane już w pozycji pionowej. Ruch robota jest zsynchronizowany z ruchem taśmy dzięki opcji programowej Visual Line Tracking, a precyzyjne pobieranie elementów i ich odstawianie jest możliwe dzięki wbudowanemu systemowi wizyjnemu 2D.

Wersja o 6 stopniach swobody ma funkcjonalność ludzkiego nadgarstka (3 stopnie swobody), co pozwala na realizację montażu 6D, lutowania, klejenia. Może on przenosić zarówno przedmioty o skomplikowanej budowie, ustawione równolegle do podłoża, jak i dowolnie zmieniać ich położenie względem podłoża - zmieniać ich ustawienie z horyzontalnego na wertykalne. Nadgarstek jest przelotowy, co umożliwia właściwe poprowadzenie przewodów technologicznych.

Przy prędkości nadgarstka 2000o/s w wersji 6-osiowej, powtarzalność pozycjonowania wynosi 0,1mm.

Decydując się na wdrożenie robota FANUC, działa się z wyprzedzeniem, gdyż wbudowany system wizyjny eliminuje konieczność opłacenia godzin inżynierskich, które standardowo przeznaczane są na konfigurację robota innego producenta z zewnętrznym systemem wizyjnym (pochodzącym od różnych producentów).

1 | 2 | 3 | 4

Joanna Kowalkowska, Robotyka.com - tekst i zdjęcia; konsultacje techniczne: FANUC Robotics Polska