PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-10-18 09:21

Robot FANUC M-1iA w szybkim montażu delikatnych produktów z branży biotechnologicznej

JAKOŚĆ WBUDOWANA W PROCES

Przedsiębiorstwo Carclo Technical Plastics z sukcesem ukończyło walidację procesu montażu delikatnego produktu do diagnostyki biotechnologicznej. Czynność, której człowiek nie jest w stanie wykonać ręcznie, sprawnie wykona mały robot 6-osiowy, który nie tylko montuje produkt, ale i jednocześnie przeprowadza proces kontroli jakości elementów.

Firma Carclo Technical Plastics specjalizuje się w podwykonawstwie dla branży medycznej, optycznej i elektronicznej. W zakładzie produkcyjnym powstają - w procesie wtrysku - wielokomorowe kuwety (specjalistyczne naczynia stosowane w laboratoriach chemicznych i biologicznych), które następnie - także na terenie zakładu - poddawane są procesowi montażu, co jest niewątpliwą korzyścią dla klienta, który te kuwety zamawia.

Do unowocześnienia aplikacji wybrany został robot FANUC M-1iA, zaproponowany przez lokalnego integratora FANUC Robotics UK. Robot ten (o standardowym udźwigu 0.5kg) był najodpowiedniejszy do aplikacji przenoszenia i montażu delikatnych części o wadze 5g.

Jak dotąd, do wspomnianej aplikacji stosowano wolnostojącą celę montażową z manualnym załadunkiem i rozładunkiem kuwet na indeksujący stół obrotowy. W przypadku ewentualnej decyzji o zwiększeniu mocy produkcyjnych, pojawia się możliwość odchudzenia procesów poprzez integrację celi montażowej z celą wtryskarki wyposażoną w robota.

Element, który jest montowany w kuwecie, to elastyczna taśma do filtra, którą do robota dostarcza wałek podawczy połączony z obcinarką. Kamera zainstalowana przed formą wtryskową robi pomiar pozycji i rozmiaru filtra i zwraca dane do wałka podawczego/obcinarki, aby nanieść poprawki, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Alan Hogan, Inżynier Produkcji w Carclo Technical Plastics, wyjaśnia: "Zadanie robota FANUC M-1iA to coś więcej niż umieszczenie filtra w kuwecie - w pełni wykorzystujemy pełną elastyczność wszystkich sześciu osi robota do manewrowania filtrem w celu umiejscowienia go na docelowym miejscu. Ponadto, kontroler robota steruje całą celą oraz siódmą osią, która kontroluje wymiary elementu."

System wizyjny FANUC jest zintegrowany z kontrolerem i pozwala robotowi skutecznie dostosować program poprzez kontrolę siódmej osi. Dzięki koncepcji stworzonej przez integratora, opracowano i wykonano wyjątkowo kompaktową celę - de facto o wymiarach robota, który przy wadze 17kg i szerokości 421mm nie zajmuje więcej miejsca niż pracownik przy przenośniku na linii produkcyjnej. Ruchoma podstawa pozwala na łatwą integrację robota z celą i usuwanie go w celu konserwacji.

Kontrolerem użytym w aplikacji jest FANUC R-30iA, posiadający zintegrowane funkcje, takie jak: iRVision (system wizyjny), Robot Link (koordynacja pracy wielu robotów w jednej aplikacji) i detekcja kolizji. W opcji integracji robota z celą wtryskową, kamera systemu wizyjnego jest zintegrowana z robotem, aby mogła znaleźć się nad nadgarstkiem robota.

Inne roboty FANUC są aktualnie zainstalowane w innym zakładzie Carclo w Mitcham (Wlk. Brytania), gdzie robot FANUC M-10iA wyjmuje z formy wtryskowej podobny element, a dwa roboty FANUC LR Mate przenoszą ten element na tace.

Alan Hogan dodaje: "Obecnie używamy robotów sześcioosiowych FANUC zamiast robotów o budowie kartezjańskiej, ponieważ te 6-osiowe są bardziej elastyczne i efektywne kosztowo. Integrator zaproponował kilka innowacyjnych rozwiązań, wśród których na uwagę zasługuje programator ręczny, dzięki któremu ponowne ustawienie ramienia robota staje się prostym zadaniem wymagającym minimalnej wiedzy nt. robotów przemysłowych."

Więcej informacji udziela:

Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: GrohsK@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

______________________________________________________________________________

FANUC Robotics Polska Sp. z o.o. to wiodący na rynku producent robotów przemysłowych i zaawansowanych technologii związanych z robotyką. Oddział japońskiej firmy FANUC Robotics w Polsce, z siedzibą we Wrocławiu, istnieje od 2008 roku i aktywnie promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zrobotyzowanego spawania, zgrzewania, cięcia, pakowania, paletyzacji, lakierowania, obsługi maszyn i montażu. Dział Techniczny firmy regularnie realizuje szkolenia dla klientów, a także konserwuje zainstalowane w Polsce ponad 1000 robotów tej marki.

Przedsiębiorstwo FANUC Ltd. powstało w 1972 roku w Japonii. Zatrudnia ponad 4000 ludzi na całym świecie. Leżąca u stóp góry Fuji fabryka FANUC, używa ponad 1000 robotów do produkcji około 24.000 robotów rocznie na potrzeby światowego przemysłu. Jak dotąd na całym świecie zostało zainstalowanych 250.000 robotów FANUC.

______________________________________________________________________________

Zdjęcia:
1 - Widok na celę z obszarem załadunku/rozładunku stołu indeksującego
2 - Widok na wnętrze celi - stół indeksujący i system wizyjny
3 - Robot FANUC M-1iA

Źródło: FANUC Robotics Polska, http://www.fanucrobotics.pl; tłumaczenie: Joanna Kowalkowska, Robotyka.com; zdjęcia dzięki uprzejmości/pictures courtesy of Angela Ridley, FANUC Robotics UK