PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-11-02 10:10

Targi ROBOTshow/ Markon: Zrobotyzowane stanowisko Kawasaki do paletyzacji podłoża pod uprawę pieczarek

Na tegorocznych targach ROBOTshow, firma MARKON zaprezentuje zrobotyzowane stanowisko do paletyzacji podłoża pod uprawę pieczarek. Aplikacja charakteryzuje się bardzo dobrze dopracowanym chwytakiem, który jest w stanie pewnie złapać i przenieść obiekty o różnym kształcie, wymiarach, gęstości i kruchości.

Jest to specyfika produktu, jakim są kostki podłoża pod uprawę pieczarek. Chwytak ten może zostać wykorzystany do paletyzacji różnych materiałów o podobnej charakterystyce: wełna mineralna, styropian, włókniny.

W skład stanowiska wchodzą:
.: robot Kawasaki FD50N,
.: chwytak robota do podejmowania paczek,
.: przenośnik rolkowy transportujący paczki,
.: przenośnik grawitacyjny,
.: ogrodzenie przestrzeni roboczej urządzenia,
.: szafa sterownicza do sterowania instalacją.

Robot Kawasaki FD50N - ze względu na swą szybkość, udźwig i zasięg - jest idealnym urządzeniem na potrzeby tej aplikacji. W zależności od rozwiązania stanowisko pozwala na układanie od 700 (system z barierami dostępowymi zatrzymującymi pracę robota) do 900 (system pracy ciągłej urządzenia) paczek na godzinę, na jedną, dwie lub trzy palety!

Prawdziwym wyzwaniem było zaprojektowanie uniwersalnego chwytaka przenoszącego obiekty o różnym kształcie, wymiarach, gęstości i kruchości. Firma MARKON zastosowała unikatowe rozwiązanie łap dociskowych oraz siłowników pozwalających pewnie chwycić paczkę. Chwytak jest zbudowany z dwóch płyt: mocującej i dociskowej, chroniących paczki przed zgnieceniem. W zależności od potrzeb potencjalnego klienta, chwytak może być wyposażony w system ssawek do układania z przekładkami.

Przenośnik akumulacyjny wyposażony jest w układ pozycjonujący paczkę, którego zadaniem jest równomierne ułożenie paczek na przenośniku, stołek wynoszący paczkę, miejsce z którego robot w jednoznaczny i precyzyjny sposób podejmuje kostkę. Stoper i hamulec rolek zastosowano w celu akumulowania i kolejkowania paczek. Przenośnik może być wyposażony w wagę tensometryczną, zapewniającą ważenie w ruchu, zliczanie i dostarczanie informacji o ilości produkcji.

W całości ocynkowane ogrodzenie przestrzeni roboczej wyposażone jest w system kurtyn dostępowych oraz drzwi serwisowe z ryglem bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia posiadają potrzebne certyfikaty bezpieczeństwa.

Zrobotyzowane stanowisko do paletyzacji jest w pełni zautomatyzowane. Wszystkimi czynnościami zarządza sterownik PLC, z którym możemy komunikować się poprzez panel operatorski oraz teach pendant robota. Sterownik komunikuje się z panelem, wykorzystując sieć Ethernet (lub Profibus-DP) oraz jako "master" steruje czynnościami robota Kawasaki poprzez łącze Profibus. Robot Kawasaki posiada także moduł Ethernet, dzięki czemu możemy łączyć się z kontrolerem robota w celu jego diagnostyki, siedząc w biurze.

Cała linia paletyzacji posiada szereg czujników optycznych i indukcyjnych, dzięki którym sterownik PLC zezwala na wykonywanie odpowiednich etapów cyklu automatycznego.

Stanowisko paletyzacyjne w stu procentach spełnia 4 kategorię bezpieczeństwa, obowiązującą w Unii Europejskiej. Wykorzystane są zazwyczaj kurtyny świetlne z mutingiem lub bez, przyciski i krańcówki zbliżeniowe bezpieczeństwa oraz sterownik bezpieczeństwa.

Układ automatyki oraz bezpieczeństwa wykonywany jest na podzespołach znanych, markowych producentów. Stanowisko jest zaprojektowane dla zoptymalizowania czasu cyklu automatycznego. Odbiór pełnych palet odbywa się bez zbędnego zatrzymywania pracy robota Kawasaki.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia targów ROBOTshow i zapoznania się możliwościami robotów Kawasaki w tej i innych aplikacjach prezentowanych przez Certyfikowanych Partnerów firmy ASTOR.

Szymon Dzierżek
Marcin Staszczak
MARKON sp. z o.o.
www.markon.pl
projektanci@markon.pl

Artykuł ukazał się w 69. numerze Biuletynu Automatyki ASTOR

_____________________________________________________________________________

Firma MARKON o sobie:

Jesteśmy firmą dynamiczną o bardzo szerokich możliwościach. Posiadamy olbrzymie doświadczenie w zakresie automatyki i robotyki. Zatrudniamy najwyższej klasy specjalistów: projektantów systemów automatyki przemysłowej, monterów i serwisantów. Nasze systemy projektujemy i konstruujemy sami. Pozostawiamy naszemu odbiorcy możliwość wybrania podzespołów i służymy przy tym naszą wiedzą i doświadczeniem. Najważniejszymi obszarami naszej działalności są:
- automatyzacja i robotyzacja przemysłu chemicznego, samochodowego, tekstylnego i spożywczego;
- usługi w zakresie montażu podzespołów instalacji energoelektrycznej.
- sprowadzanie wybranych urządzeń i maszyn z innych fabryk i zakładów na całym świecie oraz ich: demontaż, inwentaryzacja, montaż, przekonstruowanie i ulepszenie dla wymaganych celów;
- serwisowanie, modernizacja, oraz wyposażanie posiadanych przez klienta maszyn i urządzeń.

Markon Sp. z o.o.
ul. Legionów 25
97-200 Tomaszów Mazowiecki
Polska
www.markon.pl

Źródło: Biuletyn Automatyki ASTOR nr 69, http://www.astor.com.pl/downloads/biuletyn_automatyki/BA69.pdf