PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-11-22 09:48

Robot Fanuc pomaga stworzyć innowacyjny produkt Straitline Components dla pasjonatów rowerów górskich

Tradycja. Pasja. Innowacyjność. Robotyzacja.
100% made in Canada!

Innowacyjny produkt dla pasjonatów progresywnego kolarstwa górskiego - ultralekkie platformowe pedały rowerowe AMP - powstaje w Straitline Components, kanadyjskiej firmie z tradycjami, zatrudniającej 8 osób, która nie zamierza przenosić produkcji na Daleki Wschód. Automatyzacja procesów obróbki uwzględniająca robota przemysłowego, obrabiarkę i indekser, które współpracują ze sobą, umożliwia zwiększenie mocy produkcyjnych i wydajności produkcji, przy ograniczeniu personelu operatorskiego do minimum.

Firma Straitline Components ma ciekawą historię. To submarka kanadyjskiej firmy Straightline Precision Industries, zajmującej się produkcją obrabianych komputerowo metalowych komponentów dla przemysłu lotniczego i kosmicznego. Firma zaczynała jako mały warsztat podwykonawczy. W 2000 roku, kiedy zbankrutował jej największy klient, firma musiała odbudować swoją pozycję. Region, na terenie którego firma ma swoją siedzibę, jest mekką współczesnego progresywnego kolarstwa górskiego - to tam zrodził się rowerowy freeride i slopestyle. Właściciel firmy - Mike Paulson (ojciec) i jego starszy syn Dennis - zdecydowali się więc zaprojektować i rozpocząć produkcję komponentów, które przewyższałyby jakością te, które kupowali do swoich własnych rowerów górskich.

Kiedy pedał rowerowy zepsuje się, można z dużym prawdopodobieństwem stracić kontrolę nad rowerem. A przy prędkościach, jakie biker osiąga przy ostrym zjeździe po stromym terenie, może to prowadzić do groźnego w skutkach upadku. Dlatego też pasjonaci rowerów górskich są wyjątkowo wrażliwi na jakość komponentów rowerowych, poszukują innowacyjnych produktów najwyższej jakości, pochodzących od sprawdzonego producenta. I ze względu na rodzaj dyscypliny, są najbardziej ze wszystkich sportowców zdeterminowani w poszukiwaniu najlepszych produktów.

W Straitline Components produkuje się różne części rowerowe - estetyczne i ergonomiczne klamki hamulcowe, wsporniki kierownicy, podkładki pod rurę sterową. Ostatnio wielki sukces należy do najnowszego produktu Straitline - pedałów rowerowych AMP, w których łożyska kulkowe zastąpiono ślizgami polimerowymi, które zwiększają znacznie trwałość pedału i dają bikerowi większą kontrolę w czasie jazdy. Dzięki takim produktom - i uznaniu ich przez najlepszych zawodników wyczynowego kolarstwa górskiego, przewidywalność wielkości produkcji znacznie się zwiększyła. Osiągnięta stabilizacja produkcji pozwoliła na skupienie uwagi firmy na satysfakcji klientów. Zakup odpowiedniego parku maszynowego umożliwił utrzymanie ilości pracowników zajmujących się obróbką (konkretnie 2.5, z czego 0.5 to młodszy syn Mike'a - D.J. Paulson, który tylko połowę etatu może poświęcić produkcji). Zwiększenie mocy produkcyjnych osiągnięto dzięki przemyślanej automatyzacji i robotyzacji działu obróbki.

Produkować coś dobrze, to znaczy rozumieć produkcję. Rozumieć produkcję, aby docelowo zwiększać jej wydajność, to znaczy produkować tyle ile się da, u siebie w zakładzie. To znaczy inwestować w maszyny zgodnie z aktualnym i przewidywanym zapotrzebowaniem. To dlatego Straitline nie poprzestał na mistrzostwie w CNC w oparciu o posiadane obrabiarki, ale zakupił i wdrożył wtryskarkę - aby usprawnić produkcję napinaczy łańcucha z poliuretanowymi ślizgami - tzw. Silent Guide . To dlatego zainwestował w pilarkę taśmową (aby uniezależnić się od dostawcy ciętych aluminiowych prefabrykatów) i w prasę dziurkarską do obróbki plastycznej. I aby nie przenosić produkcji za granicę, podjął decyzję o kolejnej dużej inwestycji.

Kanada to kraj o względnie wysokich kosztach pracy. Ale z drugiej strony - siedziba firmy Straitline Components znajduje się w mało uprzemysłowionej części kraju. Dlatego zamiast zwiększać zatrudnienie, zdecydowano o automatyzacji, która umożliwia strategiczne rozdysponowanie siły roboczej - takie, które jednocześnie pozwoli na sprostanie popytowi na rynku i na zwiększenie efektywności produkcji.

Tym razem nie zakupiono samodzielnej maszyny i nie zaoszczędzono, kupując sprzęt używany - została podjęta decyzja o zakupie zupełnie nowego systemu, od integratora, który zapewnić skuteczną konfigurację i działanie systemu na pełnych obrotach. W Straitline Components pojawił się automatyczny paletyzator DMG/Mori Seiki (zawierający obrabiarkę NH4000 DCG HMC i 9 palet obsługiwanych automatycznie), który otworzył oczy pracownikom firmy na potencjał bezobsługowej produkcji trwającej 18 godzin. Dzięki wdrożeniu tego systemu firma doceniła zalety produkcji własnej, takie jak - przede wszystkim - uniknięcie skomplikowanego łańcucha dostaw, który oznaczałby konieczność produkcji różnokolorowych komponentów we względnie dużych ilościach, niekoniecznie opłacalnych, także w dystrybucji i magazynowaniu.

Produkcja odbywa się w całości w zakładzie Straitline - dzięki temu komponenty mogą być produkowane w małych partiach i wysyłane do dystrybutorów w dokładnie zaplanowanych ilościach. Zastosowany w produkcji pedałów AMP blok aluminium nie jest dobierany przypadkowo - jest to odkuwka, w której włókna metalu są ukierunkowane zgodnie z naprężeniami działającymi wewnątrz elementu. Dzięki temu producent ma pewność, że materiał będzie się charakteryzował maksymalną wytrzymałością tam, gdzie jest ona naprawdę potrzebna. Gwinty w aluminium nie są toczone. Stosuje się tu technologię wyciskania. Materiał nie jest więc usuwany i osłabiany, a zagęszczany. Sprawia to, że gwint w elemencie aluminiowym jest tak mocny, że wytrzymuje próbę zerwania śruby klasy 10.9. Tylko nanoszenie koloru na produkty (anodowanie) jest zlecane na zewnątrz.

Jedyną wadą systemu - przez jakiś czas - był wymóg pracy operatora, który ręcznie ładował i rozładowywał komponenty z obrabiarki. Przy produkcji pedałów rowerowych AMP (All Mountain Pedal) w ilości 7.000 par rocznie, zaistniała potrzeba stanowiska produkcyjnego dedykowanego tylko dla jednego rodzaju produktu. Dlatego w firmie Straitline Components pojawił się robot. Robot FANUC M-16i wyposażony w pneumatyczne chwytaki Schunk, współpracujący z obrabiarką Okuma i 4-osiowym indekserem Koma Precision. Robot załadowuje półprodukt do obrabiarki przez opuszczane okienko umieszczone z boku maszyny. Robot składa każdą część na indekserze, który obraca je tak, aby obróbka nastąpiła w pojedynczym cyklu. Następnie robot zabiera wykończony produkt, ładuje nowy nieobrobiony element i składuje kompletne produkty na stole, z którego wcześniej je pobrał.Rola operatora stanowiska polega jedynie na przynoszeniu półproduktów na stoły i zabieraniu ich po zaplanowanym czasie. System pozwala na bezobsługową produkcję 360 pedałów (180 par). Zastosowanie właściwego narzędzia jest zapewnione dzięki zastosowaniu laserowego układu do ustawiania narzędzi firmy Renishaw.

Tylko taki model produkcji pokazuje firmie, gdzie można rozważać i wdrażać innowacje produktowe. Oś pedału rowerowego montuje się zazwyczaj na łożyskach kulkowych. Tymczasem w rowerach górskich taki sposób montażu może stwarzać problemy. Gdy biker w krytycznym momencie zdejmie nogę z pedału, ciężko będzie mu postawić stopę na pedale w tej samej pozycji co poprzednio, gdyż pedał swobodnie się obraca. Gdyby pedał uległ zniszczeniu, byłoby bardzo trudno wymienić go w trasie.

Innowacyjne pedały AMP od Straitline Components rozwiązują obydwa problemy. Zamiast łożysk kulkowych, zastosowano samosmarujące ślizgi polimerowe (igus iglide). Utrzymują one pedał w tej samej pozycji - gdy biker zdejmie z niego stopę i po jakimś czasie chce ją postawić na pedale ponownie. Ponadto, pozwalają na łatwy demontaż i ponowny montaż przy pomocy prostych narzędzi.Bikerzy bardzo doceniają ten aspekt produktu, może on stanowić o przewadze konkurencyjnej w czasie wyścigu. Pedały AMP są dodatkowo lżejsze o 35% (a w wersji tytanowej o dodatkowe 7%) w porównaniu do poprzedniej wersji (De Facto), dzięki nowej konstrukcji i krótszej osi, co także świadczy o ich innowacyjności.

Najciekawsze jest to, że firma Straitline stosowała te ślizgi we własnej produkcji innych komponentów stricte przemysłowych - a więc gdyby nie produkowała we własnym zakresie, nie miałaby okazji rozważyć innowacji w branży rowerowej.

Więcej informacji udziela:

Piotr Starzecki
Beastie Bikes - autoryzowany dystrybutor produktów Straitline Components

mobile: +48604541649
skype: Piotr Starzecki
email: piotr.starzecki@beastiebikes.pl
www: www.beastiebikes.pl; blog.beastiebikes.pl

Więcej informacji udziela:

Konrad Grohs - Dyrektor
FANUC Robotics Polska
e-mail: GrohsK@fanucrobotics.pl
tel. 783 766 161

___________________________________________________________________________

Mike Paulson do ostatnich chwil życia, mimo iż sam nie był wielkim fanem freeride'u, poświęcił się w pracy dla pasjonatów tego sportu, a wśród nich - swoich własnych synów, wnuków i pracowników. Zmarł 14 października 2011 po przegranej walce z rakiem płuc. Jego synowie i pracownicy będą kontynuować tradycje Straitline Components.

___________________________________________________________________________

"Made in Canada" - ten napis to najważniejszy element każdego produktu Straitline Components. Żadna liczba, żadne słowo nie są tak ważne, jak ta krótka informacja. Ale co ona naprawdę oznacza? Dla Kanadyjczyka to więcej niż suchy fakt, to deklaracja. W zasadzie ten tekst powinien brzmieć: "Proudly made in Canada". Dlaczego? Ci ludzie, gdy zabierają się do czegoś, nie uznają kompromisów. Drogi na skróty, małe oszustwa, niedomówienia i półprawdy to nie ich metody. Dlatego produkty Straitline są takie dobre - bo powstają z pasji. Ta pasja przekłada się na niezrównaną jakość - produkty tej firmy używane były podczas lotu na Marsa, eksploracji morskich głębin, czy tajnych działań wywiadu - są po prostu doskonale dopracowane.

http://www.straitlinecomponents.com/
http://straitline.blogspot.com/

_____________________________________________________________________________

Dystrybutorem produktów Straitline Components jest w Polsce firma Beastie Bikes.

Skąd wzięło się Beastie Bikes? Nasza firma zrodziła się z pasji - miłości do dwóch kółek i energii, jaką daje nam zabawa na nich. Beastie Bikes powstało także z irytacji - z decyzji, by wreszcie umożliwić polskim bikerom poznanie marek, które dotychczas znali jedynie z zachodnich czasopism. Wszyscy chcieliśmy, aby polski rynek otworzył się na klienta i zaoferował mu to, czego chce - poprzez Beastie Bikes chcemy zmienić rynek na lepsze.

Let Your Inner Beast Get You - Beastie Bikes
http://www.beastiebikes.pl

_____________________________________________________________________________

Artykuł ukazał się w oryginalnej wersji angielskiej - zatytułowanej "Cycle Efficiency" - w magazynie Modern Machine Shop. Autorem artykułu jest Peter Zelinski. Do tłumaczenia polskiego dodano informacje otrzymane od firmy Beastie Bikes.

Źródło: Modern Machine Shop, www.mmsonline.com; tłumaczenie: Joanna Kowalkowska, Robotyka.com; konsultacje techniczne: Piotr Starzecki, Beastie Bikes.