PATRONI ROBOTYKI:
 

WIADOMOŚCI PRZEMYSŁOWE

2011-12-30 12:14

Robot ABB o wdzięcznej nazwie Yobot w nowojorskim hotelu Yotel

Jedyny w swoim rodzaju zrobotyzowany system ABB, do którego należy odebranie, przechowywanie oraz odnalezienie bagażu gości - pracuje w lobby hotelu otwartego w 2011 roku na Manhattanie w Nowym Jorku.

Ruchome ramię robota - za pomocą systemu wyszukiwania - odnajduje właściwą walizkę w hotelowym lobby i spełnia funkcję automatycznej przechowalni bagażu największego hotelu w Nowym Jorku.

Nowy 669-pokojowy hotel szczyci się doskonałą lokalizacją na Manhattanie, w samym centrum ośrodków kultury i rozrywki, zaledwie kilka kroków od Times Square. Yotel należy do międzynarodowej sieci hotelowej, która posiada jeszcze trzy inne hotele w Londynie i Amsterdamie.

"Yobot" to całkiem odpowiednia nazwa. Efektownie oświetlony robot jest głównym elementem w hotelowym lobby, a także atrakcją samą w sobie dla gości hotelowych oraz przechodni na ruchliwej 10th Avenue. Umieszczony za szklaną obudową, robot przenosi bagaż i umieszcza w jednej z 117 szafek. Natomiast kiedy gość opuszcza hotel, przedstawia wcześniej otrzymany paragon, z którego robot odczytuje kod kreskowy i w szybkim tempie odnajduje bagaż należący do właściciela.

"Yobot zapewnia bezpieczną, w pełni zautomatyzowaną oraz całodobową przechowalnię, w ciekawy i zabawny sposób zgodny ze standardami Yotel" - podsumowuje Jo Berrington, dyrektor marketingu i rzecznik hotelu Yotel.



Yobot to robot przemysłowy ABB typu IRB 6640 stosowany w aplikacjach "heavy duty", takich jak przenoszenie ciężkich ładunków w transporcie, przy obsłudze maszyn, jak również w procesie zgrzewania punktowego. Zasięg pracy ramienia robota (do 3 metrów) oraz udźwig (do 60 kg), umożliwia Yobotowi dotarcie do wszystkich 117 szafek w przechowalni, zapewniając bezpieczne przenoszenie najcięższych walizek.

Robot porusza się po torze jezdnym o długości 5 metrów, który jest umieszczony wzdłuż ściany ze schowkami na bagaż. Dostępne są trzy rozmiary szafek: na duże torby, średnie oraz małe, podręczne walizki.

Cały system jest starannie zaprojektowany, zapewnia bezpieczeństwo i ochronę użytkowników oraz łatwe korzystanie. 30 sekund - tyle potrzebuje Yobot, aby zakończyć cały proces chowania lub wyszukiwania bagażu.

"Yobot to nowatorski pomysł, dlatego też stał się sławny", mówi Jo Berrington. "Tworzy barwny element w pierwszym kontakcie z gościem i oczywiście pomaga odciążyć naszych pracowników - dzięki temu mogą oni skoncentrować się na profesjonalnej obsłudze klienta i tworzeniu przyjaznej atmosfery".

System Yobot został zaprojektowany i zainstalowany przez firmę MFG Automation z Ashford (stan Connecticut), uznanego w Stanach Zjednoczonych integratora systemów ABB, który specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw m.in. z przemysłu spożywczego, przetwórstwa tworzyw sztucznych, przemysłu lotniczego.

____________________________________________________________________________

Firma ABB (www.abb.com) należy do największych dostawców rozwiązań z zakresu energetyki i automatyki dla branż użyteczności publicznej i przemysłu. Rozwiązania te pozwalają zwiększyć wydajność, a przy tym ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko. Spółki wchodzące w skład Grupy ABB, obecne w niemal 100 krajach, zatrudniają około 130 000 osób.

ABB posiada szeroką gamę produktów robotyki pracujących w największych zakładach produkcyjnych na świecie. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy elektryczny robot przemysłowy na świecie został opracowany właśnie przez ABB. Produkty ABB dzięki znacznemu skróceniu czasu cykli, stale wysokiej jakości oraz coraz większej elastyczności, przyczyniły się do sukcesu w wielu branżach przemysłu.

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa
tel: +48 32 790 92 63

Warszawa: 22-220 23 20
Katowice: 695 420 139
Poznań: 603 204 575
fax: +48 32 790 92 00

ABB Robotyka | YouTube ABB Robotics Channel

Źródło: ABB, http://www.abb.pl/robotics