PATRONI ROBOTYKI:
 

WYDARZENIE

2016-11-19

19.11.2016 | Sumo Challenge 2016

Rodzaj: Zawody robotów

Termin: 2016-11-19

Lokalizacja: Centrum Handlowe
Manufaktura
Drewnowska 58
91-002 Łódź

Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge odbywają się od roku 2008. Przez kilka lat istnienia imprezy mieliśmy okazję podziwiać zmagania kilkuset robotów stworzonych przez studentów, licealistów i wielu pasjonatów robotyki z Polski i zagranicy.

Tegoroczne Sumo Challenge jak zawsze zapewni wiele atrakcji! Główna cześć imprezy to oczywiście zmagania robotów w kilkunastu konkurencjach, w których walczą (kategorie Sumo), ścigają się (kategorie Line Follower), biegają (Humanoid Sprint), szukają wyjścia z labiryntu (Micromouse) lub zaskakują dowolnym innym zastosowaniem (Freestyle). Konkurencje są zróżnicowane - z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Na imprezie znajdzie się również coś dla najmłodszych - firma AleRobot przeprowadzi warsztaty z robotyki dla dzieci (z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms).

Same zawody składają się z dwóch głównych części - eliminacyjnej oraz gali finałowej, która jak zawsze będzie dynamiczna i pełna niespodzianek. Dla widzów przygotowano również konkursy z nagrodami! Zapraszamy do Rotundy galerii handlowej w Manufakturze - to jedyne zawody robotów w tak oryginalnej i niepowtarzalnej scenerii.

KONKURENCJE, W KTÓRYCH MIERZĄ SIĘ ROBOTY:

Sumo (w klasach: Mega, Mini+, Micro+, Nano, LEGO)

To najbardziej znana i charakterystyczna konkurencja turniejów robotycznych. Zadaniem sumo robotów, tak samo jak prawdziwych zawodników sumo, jest wypchnięcie przeciwnika poza ring. Zmagania odbywają się w różnych klasach różniących się rozmiarami i wagą – od dużych, silnych robotów w klasie Standard, po maleńkie roboty NanoSumo, nieprzekraczające rozmiarami pudełka od zapałek!

Line follower (w wersjach: Klasycznej, Turbo, Enhanced)

W skrócie można powiedzieć, że jest to Formuła 1 w świecie robotów: wygrywa ten, który najszybciej pokona wyznaczoną trasę. W klasie Turbo roboty wykorzystują specjalne turbiny umożliwiające osiąganie większych prędkości, a w wersji Enhanced na trasie występują przeszkody i utrudnienia, które roboty muszą odpowiednio pokonać.

Micromouse (Mysz w labiryncie)

Ta kategoria to zmagania robotów (tzw. myszy), mających za zadanie znalezienie celu w labiryncie, a następnie zapamiętanie i wybranie najkrótszej trasy. Ta kategoria jest szczególnym wyzwaniem dla programistów, którzy stosują co raz bardziej wyszukane algorytmy do rozwiązania tego trudnego zadania.

Kategorie dla robotów kroczących (Humanoid Sprint, Humanoid Sumo)

Z racji skomplikowanej mechanicznej konstrukcji, kategorie te są uważane za jedne z najtrudniejszych w świecie robotów. Uczestniczą w nich dwunożne roboty, zbliżone wyglądem do ludzi.

Freestyle

Konkurs na najbardziej ciekawą i oryginalną konstrukcję robotyczną, w którym o zwycięstwie decydują głosy Jury oraz publiczności.

Roborace

Prawdziwy wyścig, w którym wszystkie chwyty są dozwolone. W wyścigu mierzy się kilka robotów naraz, a nieoczekiwane zderzenia, wypadki i pomyłki robotów, to główne atrakcje tej konkurencji.

Bear Rescue

Ta kategoria jest namiastką robotów ratujących ludzkie życie. Choć zmagania polegają na uratowaniu misia-maskotki, to wcale nie są mniej emocjonujące.

Ketchup House
W tej kategorii roboty jeżdżą po labiryncie kolekcjonując małe krążki – małe pudełeczka z ketchupem. Przypomina to większe roboty, działające w magazynach i dużych fabrykach.


Sumo Challenge 2016: Łódż, 19 listopada 2016 r.

http://skaner.p.lodz.pl/sumochallenge/PL/