PATRONI ROBOTYKI:
 

WYDARZENIE

W poszukiwaniu najlepszego robota marsjańskiego na świecie - Konkurencje ERC 2019

Rodzaj: Dni otwarte

Termin:

Lokalizacja: Politechnika Świętokrzyska

Finał piątej edycji ERC zbliża się wielkimi krokami. Już za tydzień konstruktorzy robotów mobilnych, reprezentacji agencji kosmicznych i przedstawiciele branży przyjadą do Kielc, by wziąć udział w międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich European Rover Challenge. W trakcie tegorocznej edycji będziemy obserwować zmagania 400 zawodników z 15 krajów świata, którzy sprawdzą się w pięciu konkurencjach: czterech terenowych oraz piątej, sprawdzającej umiejętność prezentacji swojego projektu.

Finał piątej edycji European Rover Challenge odbędzie się w dniach 13-15 września 2019 r. na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Do udziału w zawodach zakwalifikowało się 40 zespołów pochodzących z pięciu kontynentów. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci m.in. Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii czy Australii.

Na potrzeby European Rover Challenge na kampusie kieleckiej uczelni zostanie uformowane pole marsjańskie, które swoim kształtem, kolorem i składem geologicznym imitować będzie powierzchnię Czerwonej Planety. To na nim zespoły będą rywalizować w czterech konkurencjach terenowych inspirowanych tzw. roadmaps, czyli dokumentami wytyczającymi kierunki rozwoju przyszłych misji robotycznych NASA i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Zadania zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wykluczyć czynnik szczęścia i promować te roboty mobilne, które są w stanie działać w sposób odporny na zmienne warunki środowiska rzeczywistego.

Z jakimi wyzwaniami zmierzą się zawodnicy?

1. Science Task - zadanie polega na pobraniu za pomocą dowolnej metody próbek ziemi, w tym jednej z głębokiej warstwy Mars Yardu (np. poprzez wwiercenie) i odpowiednim ich zabezpieczeniu do analizy;

2. Maintanance Task - zespoły muszą pokonać robotem wyznaczoną trasę do panelu kontrolnego, na którym należy wykonać szereg operacji manualnych, na przykład: przełączanie włączników do właściwych pozycji, pomiar parametrów elektrycznych, obserwacja panelów kontrolnych;

3. Collection Task - aby zrealizować to zadanie łaziki muszą odnaleźć i zebrać pojemniki z próbkami z trzech różnych lokalizacji, a następnie bezpiecznie dostarczyć je do wyznaczonego punktu;

4. Traverse Task - polega na odnalezieniu punktów rozmieszczonych na Mars Yardzie, jednak w jego trakcie zawodnicy nie mogą korzystać z widoku kamery umieszczonej w pojeździe. Łaziki powinny same nawigować bazując na mapie terenu;

5. Presentation Task - drużyny w określonym czasie mają zaprezentować swój zespół, poszczególne etapy powstawania projektu oraz największe wyzwania, z jakimi musiały się zmierzyć podczas konstrukcji robota. Członkowie zespołu muszą też być przygotowani na pytania jurorów.

Konkurencje realizowane podczas ERC uznawane są za jedne z najtrudniejszych w tego typu zawodach - zarówno ze względu na wysokie wymagania, które muszą spełnić drużyny, ale również nakładane ograniczenia techniczne. Łaziki poruszające się po Mars Yardzie nie mogą korzystać z nawigacji GPS, a ich operatorzy nie mają bezpośredniego widoku na swoje pojazdy podczas wykonywania poszczególnych zadań. Dzięki temu zachowane są warunki możliwie najbliżej odwzorowujące realia misji marsjańskich. Zawody pozwalają wyłonić najlepszych konstruktorów mających szanse zaistnienia w sektorze kosmicznym i branżach wysokich technologii.

Mars Yard nie tylko dla zespołów uniwersyteckich

Już po raz drugi w trakcie trwania ERC promowana będzie formuła Pro. W jej ramach na pole marsjańskie mogą przyjechać profesjonalni konstruktorzy robotów kosmicznych, którzy nie biorą udziału w zawodach. W trakcie przejazdów na Mars Yardzie będą mieli okazję sprawdzić, jak ich projekty zachowują się w przygotowanych warunkach i jak radzą sobie z wykonywaniem zadań terenowych opracowanych na podstawie projektów realizowanych przez agencje kosmiczne.

Piąta edycja European Rover Challenge odbędzie się w dniach 13-15 września na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Szczegółowe informacje na temat obszarów tematycznych konferencji i terminów rejestracji dostępne są na stronie http://roverchallenge.eu/.